Časté dotazy

Maminka je od minulého čtvrtka hospitalizovaná po operaci kolena, zároveň u ní byla před dvěma lety zjištěna demence, která se po narkóze zhoršila. Lékař nás informoval, že vzhledem ke kombinaci věku, demence a pooperačního stavu maminky bude potřeba, aby o ni někdo celodenně pečoval. Mám jinou možnost než vyčerpat dovolenou? Ta mi navíc na dobu plánované rekonvalescence ani nevystačí. A co potom, maminka se možná o berlích nebo s chodítkem rozchodí, ale bojím se, že to zapomínání už lepší nebude. Jaké mám možnosti?

Naštěstí je tu i jiná možnost než vyčerpání veškeré dovolené. Vzhledem k tomu, že maminka byla hospitalizována déle než 4 dny v nemocnici a bude vyžadovat dlouhodobou péči, mohla byste mít nárok na tzv. dlouhodobé ošetřovné. 

Je potřeba aby Vám lékař při propouštění vystavil rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče, Vy vyplníte formulář, který naleznete zde a Vaše maminka Vám písemně udělí souhlas s tím, že o ni budete pečovat. Vy potom veškeré podklady předáte zaměstnavateli, který je postoupí OSSZ (okresní správě sociálního zabezpečení). 

Na základě dlouhodobého ošetřovného se můžete o maminku starat až 90 dní a je Vám od prvního dne vypláceno 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. 

Vzhledem k tomu, že došlo ke zhoršení projevů demence po narkóze, možná bude maminka určitou míru dopomoci potřebovat i po těchto 90 dnech. Uvidíte, jak se bude situace vyvíjet třeba v prvních 14 dnech doma. Pokud se Vám bude zdát, že se maminka nebude do budoucna schopná postarat o všechno sama, klidně se znovu ozvěte a podíváme se na možnosti, jaké máte.

Otcův zdravotní stav se zhoršil, musel jsem s ním zůstat doma. Měl jsem za to, že půjde o přechodný stav, ale situace se nelepší, ba právě naopak. Musel jsem si snížit úvazek na polovinu a nevím, jestli to bude stačit. Každopádně lékařka mi říkala, že by otec mohl mít nárok na nějaký příspěvek, když potřebuje moji pomoc. Je to tak? A jak takový příspěvek můžu získat?

Jedná se o tzv. příspěvek na péči. Je to dávka, která je určena těm, kteří z důvodu dlouhodobého nepříznivého stavu potřebují pomoc někoho dalšího ke svému každodennímu fungování. 

Příspěvek lze získat ve 4 různých výších podle toho, jak velkou pomoc žadatel potřebuje. Jsou tedy IV stupně závislosti a jim odpovídající 4 výše příspěvku. U dospělých osob je to – 880, 4900, 14 800 nebo 23 000 Kč měsíčně. 

Stupeň závislosti je hodnocen na základě lékařské zprávy a výsledků sociálního šetření. Sociální šetření je návštěva sociální pracovnice úřadu práce, která přijde k seniorovi domů a zjišťuje, jestli zvládá sám chodit nebo potřebuje chodítko nebo je úplně nepohyblivý, jak si zvládá uvařit nebo se najíst, jakou pomoc potřebuje při hygieně nebo třeba při návštěvě lékaře. Vždy rodinám doporučujeme, pokud je to jen trochu možné, aby byl někdo z nich u sociálního šetření přítomen a mohl případně doplňovat informace. 

Žádost o příspěvek na péči se podává na úřadu práce a jako přílohu přidejte aktuální lékařskou zprávu, ideálně od specialisty, u kterého se tatínek léčí s nemocí, která nejvíce ovlivňuje jeho fungování nebo od praktického lékaře. Úřad práce by si v opačném případě zprávu stejně vyžádal. Aktuálně trvá vyřizování žádosti i 4 měsíce, nicméně dávka je Vám potom alespoň přiznána zpětně ode dne podání žádosti. 

Je na uvážení Vašeho otce, zda si bude z příspěvku platit sociální služby, která za ním přijdou a pomohou mu, nebo bude platit za pomoc Vám, aby částečně dorovnal Váš snížený příjem nebo se rozhodne pro kombinaci. 

Každopádně pokud se o otce budete starat a bude přiznán příspěvek II. nebo vyššího stupně, máte nárok stát se osobou pečující o osobu blízkou (nahlášením na úřadu práce) a stát za Vás bude platit zdravotní pojištění.

Je mi 80 let, před 5 lety jsem se stěhovala do menšího bytu, protože mi zemřel manžel. Už tenkrát pro mě bylo náročné se stěhovat. Teď bydlím ve 2+kk, už jsem si to zvykla a můžu tu mít i svoji kočičku. Včera ale mi volal pronajímatel, že mi bude muset zvednout nájem o další 2000 korun. To už si ale nebudu moci bydlení dovolit bez toho, abych se musela opravdu hodně uskromnit. Mohla bych poprosit děti, ale nechce se mi, ony mají svých starostí dost. Můžu to vyřešit i jinak? Nechci se znovu stěhovat, to už bych nepřežila.

Jste úžasná, že jste se zvládla stěhování před 5lety a podařilo se Vám i s kočičkou zvyknout v novém prostředí. Rozumím ale tomu, že teď už se znovu stěhovat nechcete, přece jen vybudovat si domov není snadné. 

Napadá, mě že byste mohla mít nárok na příspěvek na bydlení. Ten je určen pro každého, jehož náklady na bydlení přesahují 30 % příjmu domácnosti. Vy jste psala, že bydlíte sama, takže se do příjmu bude započítávat Váš důchod. Pokud pobíráte příspěvek na péči, tak ten se do příjmů domácnosti nezapočítává. Výdaji na bydlení bude nájem, ale také poplatky za služby (vodné, stočné, odvoz odpadu) a také poplatky za energie. 

Nyní si můžete o tento příspěvek požádat i on-line buď sama, nebo s pomocí dětí. Některé položky jako třeba smlouvu s dodavatelem energií nebo výši důchodu již není nutné dokládat a úřad si informace sám zjistí. Žádost naleznete zde. Pokud byste nechtěla využít on-line žádost, můžete samozřejmě o příspěvek požádat osobně na úřadu práce. 

Maminka je momentálně hospitalizována v nemocnici, nicméně její stav po pádu je už lepší a dnes nám lékař oznámil, že s velkou pravděpodobností budou maminku příští týden propouštět. Zároveň nám řekl, že není jisté, že maminka bude moc být sama doma. Ale my žijeme jinde než maminka a nemůžeme s ní být pořád. Chci se zeptat, kam se obrátit, kdo nám může pomoci a co je třeba zařídit?

S největší pravděpodobností Vás bude kontaktovat i sociální pracovnice nemocnice, která by s Vámi péči o maminku po propuštění měla probrat. Ale pokud už budete mít základní přehled, určitě to situaci ulehčí. 

Je možné, pokud tomu odpovídá maminčin stav, najít nějaké zařízení poskytující následnou péči ideálně s velkým podílem rehabilitace. Tato rehabilitace je zaměřena na obnovení samostatnosti člověka, aby mohl co nejvíc věcí zvládat sám. Pobyt v tomto zařízení záleží na zdravotním stavu pacienta, ale je maximálně na 3 měsíce. 

Pokud půjde maminka domů a bude potřebovat péči druhé osoby, je možné se k ní dočasně přesunout a vyřídit si tzv. dlouhodobé ošetřovné, kdy můžete jako potomek poskytnout pomoc rodičům, jedná se o dávku nemocenského pojištění, délka je omezena na 90 dní, ale během této doby se můžete vystřídat třeba se sourozencem. Během této doby máte volno z práce. Jestliže byste se pro toto řešení rozhodli je potřeba mít vyplněnou část formuláře od doktora při propouštění, tuto dávku nelze vyřídit zpětně. 

Jestliže půjde maminka domů a bude ve stavu, že jí bude stačit částečná pomoc a Vy nemáte možnost se k ní přesunout, můžete pro ni zařídit některou z terénních služeb – buď sociální: osobní asistenci nebo pečovatelskou službu – nebo zdravotní: domácí zdravotní péči. U domácí zdravotní péče jde o to, že k seniorovi domů dochází až 3x denně zdravotní sestřička, které provádí různé převazy nebo injekční podání léků atd. 

U osobní asistence dochází k seniorovi asistent, který mu pomáhá s běžným fungováním během dne, přichází v ty dny a na tolik hodin, na kolik je dohodnuto. Pečovatelskou službu si můžete najmout na jednotlivé úkony – donáška oběda, drobný úklid, doprovod k lékaři atd. 

Mám maminku 83 let a tatínka 89 let. Doteď byli soběstační, stačilo jim zajistit nákup a jednou za týden zajet na návštěvu. Denně jsme byli v telefonickém kontaktu. To už ale přestává stačit, jejich soběstačnost se zhoršuje. Rád bych, aby zůstali doma, dokud to půjde. Jaké jsou možnosti péče?

Určitě není potřeba, aby rodiče šli při snížení soběstačnosti hned do domova seniorů. Naopak čím déle může být člověk doma, tím většinou lépe. 

Z toho, co píšete nevím přesně s čím vším by rodiče potřebovali pomoc. Nejspíš by se mohlo jednat o službu osobní asistence nebo pečovatelskou službu, které jim umí pomoci se zvládáním každodenního života, ale zároveň je třeba i doprovodit k lékaři nebo pomoci s domácností. 

Pokud by potřebovali i pomoc se zdravotními úkony – podat injekčně lék, měřit tlak nebo něco podobného, je možné, aby k nim docházela až 3x denně zdravotní sestra ze služby domácí péče. Potřeba a četnost jejích návštěv závisí na posouzení praktického lékaře. 

Obě služby je možno kombinovat a doplnit třeba i dobrovolníkem, pokud by to dávalo smysl. Navrhuji se spojit telefonicky, on-line nebo se potkat v kanceláři, abychom mohli blíže probrat situaci Vašich rodičů a zjistit, jaký typ či kombinace služeb by jim mohla vyhovovat. Zároveň bych Vám pak předala kontakty na konkrétní poskytovatele. 

Jsme už ve vyšším věku, tak řešíme s manželem, jak nejlépe vyřešit naše majetkové záležitosti. Rádi bychom, aby po smrti jednoho z nás zůstal náš dům majetkem druhého až do jeho smrti. Potom ať dům zdědí napůl dcera se synem. Stačí to takto napsat do závěti?

Ve Vašem případě by bylo nejlepší možností tzv. svěřenského nástupnictví, to znamená, že určíte primárního dědice - ve Vašem případě Vašeho muže a on zas Vás - který bude majetek spravovat do předem určené doby, než bude splněna Vámi stanovená podmínka (okamžik jeho nebo Vaší smrti) kdy majetek dostanou následní dědicové (ti, kterým majetek zůstane), tedy Váš syn a dcera. 

Toto opatření může být učiněno v rámci závěti, je pro dědice právně závazné, ale velmi doporučuji nechat ho v tomto případě sepsat u notáře. Sepsala byste ho Vy pro případ Vaší smrti, a zároveň Váš manžel pro případ své smrti.

Mám dva syny a pokud tomu dobře rozumím, až zemřu zdědí můj dům napůl. Jeden syn se o mě ale ve stáří stará, vozí mi nákupy, pomáhá mi. Se druhým synem jsem sice v kontaktu, nic jsme si neudělali, ale nemá o mě zdaleka takový zájem. Připadá mi, že by bylo nespravedlivé, aby dům zdědili napůl, když druhý syn se mnou nemá žádné starosti.

Máte pravdu, že oba Vaši synové jsou tzv. nepominutelní dědicové, což znamená, že mají nárok minimálně na ¼ svého zákonného podílu, a to i když byste jednoho z nich v závěti vynechal. 

Pokud nemáte ženu, dělil by se ze zákona Váš majetek mezi Vaše dva syny stejným dílem. To znamená, že by měl každý nárok na půlku z Vašeho majetku. Taková situace by nastala, pokud byste nesepsal závěť. Kdybyste závěť sepsal a jednoho syna vynechal, měl by on vzhledem ke svému postu nepominutelného dědice, nárok na ¼ jedné poloviny Vašeho majetku. Ve skutečnosti ne přímo na podíl na majetku, ale na finance v hodnotě odpovídajícím jeho podílu. 

Možnost je, že sepíšete závěť, ve které upravíte podíly na domu tak, aby syn, který Vám nyní víc pomáhá zdědil větší část domu. Pokud druhý syn zdědí alespoň podíl ve výši ¼ z jedné poloviny Vašeho majetku, je to možné.

 

Lidé