Zdraví, rodina, vztahy

Stárnutí doprovází úbytek nejen fyzických, ale i psychických sil. Lidé jsou  víc unavení, hůř se soustředí, mohou mít problémy s pamětí. Je to normální; taky vás přece nepřekvapí, že uběhnete míň než ve dvaceti.

Psychické diagnózy

Do psychické kondice člověka se promítá mnoho proměnných a chorob, od poruch metabolismu po závažné události oběhového systému. Se stářím se navíc mohou přihlásit i psychické problémy, ke kterým měl dnešní senior dispozici od malička.

I mozek je dobré cvičit. Složí k tomu různé testy a cvičení. Mnohdy odhalí příznaky závažné choroby ve chvíli, kdy je nejlepší čas nemoc podchytit a zahájit vhodnou léčbu. Stále větší množství seniorů se dnes potýká s některou z forem demence. Ta s sebou nenese pouze zhoršování paměti, ale mnohé další symptomy, jakými jsou třeba i změna chování, depresivita či agresivita. Život se seniorem, který trpí nějakou formou demence, patří k nejsložitějším údělům vůbec. Je nesmírně náročný nejen sám o sobě, ale také v dopadu na okolí, které si musí nemoc připustit a vyrovnat se s ní. 

Poraďte se s odborníky sdruženými např. v České alzheimerovské společnost, nebo klidně zavolejte na krizovou linku – školení pracovníci vás přesměrují na správné místo.

Pokud se vašemu blízkému nebo vám stává, že náhle nevíte, kde jste a co tu děláte, začněte to okamžitě řešit. Pokud se vám nebo vašemu blízkému dějí divné věci, mluví k vám hlasy nebo máte bezdůvodný strach či nutkavé puzení k nějakému skutku, není to legrace ani důvod ke studu. To samé platí, pokud ztrácíte vládu nad svými končetinami, ty se nekontrolovatelně třesou nebo vykonávají pohyby bez ohledu na vaši vůli.

Namístě je samozřejmě bezodkladné vyšetření mozku. Psychické projevy mívají někdy příčiny v novotvarech a po jejich odstranění vše vrátí k normálu.

Základem je vyhledat odborného lékaře. Psychiatrů bohužel není mnoho, vždy je ale možné využít krizová centra.