Finance

Životní pojištění se obvykle sjednává do 65 let a více. Někteří lidé ho mají sjednané až do 80 let. Pojištění slouží zejména jako náhrada příjmu, pokud o něj člověk nemocí nebo úrazem přijde.  

Životní pojištění

Zeptejte se svého seniora, jestli si životní pojištění platí a pokud ano, požádejte ho, ať vám ho ukáže. V každé pojistné smlouvě jsou vypsána rizika, na která se pojištění vztahuje. Když váš senior už nepracuje a některá rizika stojí za to zrušit a zlevnit tím pojistku. Pořád ale stojí za to určitá pojištění ponechat. 

  • Určitě nebude třeba platit pojištění pracovní neschopnosti.  
  • Pojištění invalidity zaniká automaticky 65. narozeninami - toto si pojišťovna hlídá sama a pojistku automaticky zlevní.
  • Pojištění úrazu - tělo vašeho blízkého je už křehčí než dříve a právě teď se toto pojištění může hodit 
  • Připojištění dopravní nehody - toto pojištění se vztahuje na pojištěnou osobu i jako na chodce (např. nehoda na přechodu nebo prudké zabrzdění tramvaje, kdy senior spadne a zraní se).
  • Vážná onemocnění - zvažte možnost ponechat v pojistce vážná onemocnění. Vaše maminka nebo tatínek si ho platili celou dobu a právě teď se může začít hodit.
  • Pojištění smrti z jakýchkoli příčin - pokud váš blízký zemřel a zanechá po sobě žijícího manžela (manželku), peníze z pojistky ho zajistí na další kus života. Bude si muset poradit jen s jedním příjmem (důchodem) a pokud platí nájemné, vyplacení pojistky vytrhne trn z paty. 

Co pohlídat? 

Možná si váš senior v rámci pojistky platil investiční složku. Informujte se v pojišťovně, kdy vzniká nárok na výplatu. Peníze se vašim rodičům do důchodu budou jistě velmi hodit. 

10. 3. 2022, aktualizováno 25. 1. 2023