Zdraví, rodina, vztahy

Jen máloco je tak těžké, vysilující a zároveň nevděčné, jako péče o stárnoucí rodiče. 

Péče o pečující

Nedohlédnete konce. Bude to stále těžší… A s jistotou vše skončí smrtí milované osoby, která se vám bude měnit před očima. Už to nebude maminka nebo tatínek z dětství, které byste si rádi pamatovali. Je to jako starost o malé děti, které nikdy nevyrostou. Nenechte se tím zavalit! 

Řada lidí totiž vezme péči o své rodiče jako samozřejmou povinnost. Vrhnou se do ní s elánem, ale po několika letech zjistí, že už nezvládají ani svůj vlastní život. 

Spolupráce je základ 

Pro většinu pečujících je nejtěžší zkouškou pocit, že jsou na všechno sami. Proto je důležité si už na začátku péče společně promluvit a stanovit pravidla, která se budou týkat člověka, který pomoc potřebuje, pečujícího a ostatních členů rodiny nebo blízkých osob. Vaším společným cílem by neměl být vzájemný boj, ale to nejlepší možné řešení pro vás pro všechny. 

Je třeba si rozvrhnout síly a přijmout tuto roli klidně i dočasně - bez definitivy! Vždyť si musíte přeplánovat život i kariéru.  

Pokud máte sourozence, mluvte o tom s nimi. Každý má v různých etapách života různé možnosti. Ale hodí se každá pomoc – klidně i finanční, abyste měli třeba na pečovatele nebo paní na úklid. Nestyďte se si říci o peníze. Za 5 nebo 10 let se navíc situace v rodině může změnit a hlavní nápor převezme zase někdo jiný. 

Nebojte se říci si o pomoc 

Říkat si o pomoc je nepříjemné, ale férové, jinak se zničíte. Dělejte to otevřeně a klidně si dohodněte, že povinné téma všech hovorů bude „Co potřebuje naše maminka?“. Pamatujte si, že nejhorší je, když počáteční otázky odbudete frajerským „To je dobrý, to nějak zvládnu!“. Všichni to vezmou za samozřejmost jednou provždy a vystoupit z rozjetého vlaku půjde mnohem hůř. 

Obraťte se na odborníky 

Mluvte o zátěži s někým neutrálním, třeba s přáteli. Nevyhýbejte se ani psychologickým terapiím. Váš život bude plný stresu a odborná pomoc vám může ukázat cestu, jak se s tím srovnat. V případě těžkých diagnóz vám pomůžou specialisté, kteří vám poradí, jak péči zvládat (např. Česká alzheimerovská společnostaj.). 

Mluvte o situaci i se svým partnerem. Partnerství by mělo zátěžové situace unést, ale nesmí se z nich stát hlavní téma. Telefon 5x denně, jak je všechno špatně, ničemu nepomůže. 

Odpočinek je zásadní 

Odpočívejte! Vyhraďte si denně nějaký přesně daný čas jen pro sebe. Naučte se relaxovat, nemyslete na starosti. Jednou týdně na několik hodin vypněte úplně. Běhejte, starejte se o zahradu, běžte na pivo – hlavně bez výčitek a myšlenek na povinnosti. 

Myslete na to, že bez pečujícího nebude ani potřebná péče. 

9. 3. 2022, aktualizováno 13. 1. 2023