Přijímat pomoc jistým způsobem ponižuje a řada seniorů těžko snáší fakt, že je jejich děti musí ošetřit i v těch nejintimnějších záležitostech. Samotný pocit nemohoucnosti vyvolává reakce jako plačtivost, sebelítost, agresi či pocity zloby. Ty si často starý člověk vylévá na pečujícím potomkovi, pro kterého je taková každodenní zátěž také nesmírně těžká. Vztah se komplikuje. Začínáte se hádat...

Vznikají rodinné křivdy. Kdo se obětavě stará každý den, bývá často přehlížen. Pomyslnou smetanu slízne naopak ten, se kterým jsou občasná setkání protkaná úsměvy a pohodou „jako kdysi“. Neshody vznikají i tam, kde dřív nebyly - třeba mezi sourozenci. Je těžké se s tím smířit.
Co vám může pomoci?
- Svěřte péči o základní potřeby profesionálnímu pečovateli. Vztahy v rodině se vyčistí a i nejintimnější zákroky vnímá senior neosobně jako součást něčeho, co musí být.
- Využijte ošetřovatelskou službu i jako odlehčení nebo dočasné řešení, až budete chtít jet na dovolenou. Protože tu se svou rodinou potřebujete!
- Domácí práce svěřte někomu zvenku. Často je senior radši, když si s vámi u kávy poklábosí, než když mu ve stresu uklízíte byt nebo narychlo vaříte oběd.
- Mluvte spolu. Řekněte si na rovinu, jaká jsou vaše vzájemná očekávání, jak si představujete svůj život teď, za rok, za 10 let. Věci se mění a budou měnit. Je ale dobré být na budoucí události připraven, ne zůstat v jejich vleku. Nechoďte kolem tohoto tématu po špičkách – najděte společně odpovědi třeba na tyto otázky:
- Jak má vypadat pomoc, která asi jednou bude potřeba?
- Kdo ji poskytne?
- Co je ještě přijatelné, co zvládneme?
- Je přípustné, aby péči nebo třeba úklid zajišťovali cizí lidé?
- Co by se muselo stát, abychom začali plánovat odchod do nějakého zařízení - např. s pečovatelskou službou?
- Jaká jsou poslední přání, sny…?
Ano, to vše stojí peníze, čas i odvahu otevírat těžká témata. Ale to, že vy i vaše rodina budete v rámci možností vyrovnaní a smíření s osudem, je k nezaplacení.
Komentáře