Tento článek je určen vám, starším, kteří cítíte, že pobyt v domácím prostředí je pro vás stále náročnější. Oslovit bychom však chtěli rovněž vaše rodinné příslušníky, kteří vám tenhle článek mohou přečíst a jakkoliv pomoci.

Pády seniorů v domácím prostředí a jak jim předcházet

Není sporu o tom, že starší věk s sebou nese velkou nejistotu jak na úrovni psychické („Jsem ještě k něčemu?“), tak na té fyzické („Zvládnu ještě tohle?“). Vnitřní nestabilita podpořená různými tělesnými omezeními vám pravděpodobně více či méně znepříjemňuje pobyt v domácím prostředí a omezuje vaší dosavadní soběstačnost. S tím je třeba počítat, to ke staršímu věku zkrátka patří. Stejně tak jako pády, které z této nestability často pramení.

Snad pro vás bude alespoň malou útěchou, že v tom nejste sami. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně upadne v domácím prostředí asi jedna třetina seniorů nad 65 let.

Naštěstí existuje možnost, jak se na pád připravit, jak jej oddálit či jak mu úplně předejít. Přijměte tedy, prosím, pár základních doporučení k prevenci pádů v domácím prostředí.

Mluvte o pádu

To, že si necháváte pád sama/sám pro sebe, zabraňuje možnosti vám pobyt v domácím prostředí ulehčit. Vím - namítnete, že nechcete svou neschopností nikoho obtěžovat, pád však s sebou může nést minimálně jedno nepříjemné riziko, a tím je narůstající strach z pádu dalšího. Jak víme, strach není dobrý rádce. A abychom pokračovali v těch příslovích - sdílená starost je starost poloviční. Strachu je totiž jinak opravdu těžké se zbavit. Proto mluvte o pádu, není proč se stydět…

Rozhlédněte se po svém bytě

Je čas začít sledovat, kde vám co hrozí, dbát na svou bezpečnost. Požádejte někoho z rodiny, pečovatele, souseda apod., ať vám s tím pomůže - víc očí víc vidí. Ostré hrany je vhodné opatřit chrániči. Koberečky jsou sice krásné a vzpomínkové, v tuto chvíli již nepatří na zem, tím méně na linoleum, kde po něm lehko uklouznete. Proto doporučujeme menší kobereček připevnit raději na stěnu, tam poslouží jako zateplení, odhlučnění i jako tlumič případného nárazu. Sledujte dále - kde jaké nebezpečí na vás číhá? Horká trouba v nepraktické výšce? Ostré předměty na zdi? Všem těmto nebezpečím říkáme rizikové faktory vzniku pádu. Existují takové, které hůře ovlivníme (například motání hlavy), ovlivnitelnými faktory jsou shora uvedené úpravy bytu například. Vhodné jsou i kompenzační doplňky jako je madlo v koupelně, koupelnová vanová sedačka apod.

Neodmítejte pomoc druhých

Seniorský věk je krásný – díky tomu nadhledu, který již máte, v té moudrosti získaného. Máte co druhým předávat, pokud to budou chtít slyšet. To je vaše devíza. Na druhou stranu se lidé stáří také obávají - jak člověk stárne, ztrácí postupně více a více soběstačnost, a tohle je moc těžké přijmout. Pokud jste ovšem alespoň trochu v reálu, dokážete to. A nebudete se bát si druhým o pomoc říkat. I to je preventivní faktor, kterým můžete pádům předejít.

Používejte kompenzační pomůcky

Kompenzační pomůcky mají kompenzovat, to znamená vyrovnávat handicap. Existují různé hůlky, chodítka, podavače, lupy apod., které vám mohou život zjednodušit. Doptávejte se na ně svých blízkých nebo nás, rádi poradíme.

Cvičení pomáhá

Pod pojmem cvičení máme zafixován životní výkon jako na spartakiádě. Jenže to je omyl! Cvičení může vypadat úplně jinak. Může trvat třeba jen 5 minut, když to víc nejde. Cvičit můžete klidně na židli, pokud to nejde, pak klidně i na posteli. Víte, že ke správnému cvičení patří dýchání? To je potřeba procvičit nejdřív – hluboký nádech, hluboký výdech. Pak přidat ruce do vzpažení. Stačí. Klidně jen 5 minut. Začněte třeba vleže nebo vsedě na židli. Pokračujte zvedáním natažených nohou nebo protlačováním kolen do položky. Přitahování špiček je také moc důležité, probere k životu krevní oběh. Cvičení zakončí úsměv – procvičení mimických svalů.

Nejdůležitější rada

Přijměte stárnutí svého organismu takové, jaké je - ne jako nutné zlo, ale jako výzvu začít dělat jednoduché věci, které jste v životě nestihli, nebo vám přišly nedůležité. Najděte si činnost, kterou zvládnete a té se věnujte pravidelně. Tím posílíte svoji psychiku.

A na závěr úvaha. Být stabilní znamená mít pevnou vnitřní sílu - psychickou i fyzickou. Být stabilní znamená padat méně. Je to i ve vašich rukách.

Andrea Sladká, fyzioterapeutka a sociální pracovnice