Zdraví, rodina, vztahy

Pomáháte-li blízkému člověku najít pečovatelskou službu, rozhodně jej z tohoto procesu nevynechávejte. Rozsah služeb nepodceňujte, ale také to se zajištěním péče nepřehánějte. Například senior s běžnými neduhy stáří nemusí do pečovatelského domu. Ještě několik let mu mohou doma pomáhat pravidelné návštěvy terénního pečovatele či pečovatelky.  

Výběr pečovatelské služby

Ideální je, když si nejbližší rodina včas promluví se seniorem, jak si představuje pomoc ve chvílích, kdy ji bude potřebovat. Ne vždy chtějí rodiče, aby se o ně jejich děti staraly přímo doma. Třeba mají plány a vědí, že chtějí do konkrétního domova pro seniory. Důležité je blízkým aktivně naslouchat a zkusit vše naplánovat. 

Mysleme také na to, že některé choroby (např. Alzheimer) mají nepředvídatelnou a nevratnou progresi. O místo v pečovatelském domě je pak dobré požádat včas a případný nástup odkládat, dokud si to nemoc nevynutí. 

Kdo a co vám pomůže zvolit vhodnou pečovatelskou službu?  

  • Ošetřující lékař  
  • Sociální pracovník - někteří lékaři nemají přehled o všech možnostech a doporučí vám rovnou podat žádost o pobytovou službu. Proto je dobré zeptat se na další možnosti sociálních pracovníků.  
  • Reference a osobní návštěva  - ať už vybíráte jakoukoli službu, zjistěte si reference. Ptejte se přátel, kolegů, známých, na městském úřadě, u lékařů. Ověřte si kvalitu péče u nezávislých osob. Sídlo služby či zařízení navštivte osobně. Promluvte si s personálem, a pokud to jde, i s klienty. Tak se dostanete k referencím přímo „z první ruky“. 

Dobře se seznamte také s podrobnostmi o zařízení - kdo je zřizovatelem, jaký má statut, jakou registraci.  

Podrobně se zorientujte i ve finanční stránce věci. Mějte přehled o výši a způsobu provádění plateb za služby, vyžadujte písemné smlouvy o čerpaných službách. 

S čím vám pečovatelská služba pomůže? 

Je dobré ujasnit si předem vaše potřeby i požadavky a teprve poté se obrátit na některou ze služeb a domluvit si formu pomoci. Mezi základní a nejčastější služby poskytované patří: 

  • pomoc v domácnosti  
  • příprava jídla  
  • pomoc při osobní hygieně 
  • doprovod k lékaři  
  • úklidové služby 
  • žehlení  

Úhrada pečovatelské služby 

Běžné služby pečovatele se platí obvykle hodinově. Cena je okolo 130 Kč/hodina. Konkrétní cenu a podmínky péče je třeba si domluvit s konkrétním poskytovatelem.  

S úhradou pečovatelské služby vám může pomoci Příspěvek na péči, o který si můžete zažádat na Úřadu práce. Nárok na příspěvek na péči má člověk, který se v běžném životě neobejdete bez pomoci druhých. 

Přehled poskytovatelů v ČR 

Přehled všech pečovatelských služeb je v Registru poskytovatelů služeb na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Zadáte si kraj, okres a další požadavky na službu, kterou hledáte, a zobrazí se Vám nejbližší poskytovatelé služeb ve vašem okolí.