Odchod do důchodu je z hlediska příjmů velká životní změna. Příprava na stáří by se měla začít odehrávat už s prvním zaměstnáním a první výplatou. I když to mladí lidé neradi slyší, správně by si na stáří měli odkládat 5–10 % svého čistého příjmu. Ušetřené peníze, pokud jsou rozumně ukládány do penzijního spořícího programu, nebo do jiných investičních produktů, udělá za dobu aktivního pracovního života pěknou sumičku, která vystačí na zbytek života.

Realita je však taková, že lidé začnou spořit mnohem později a po malých částkách, což jim na stáří mnoho pomoci nepřinese. Banky a spořitelny hlásí, že většina Čechů odchází do důchodu s naspořenou částkou kolem 100 tisíc korun. V takovém případě jsou pak lidé odkázání vlastně pouze na důchod.
Každopádně, udělat si konkrétní plány na život v důchodu by měli lidé nejpozději 5 let před jeho zahájením. Stačí k tomu pár papírů a tužka.
Váš plán by měl řešit tyto otázky:
- Kde budu bydlet? Budu muset platit kromě výdajů za energie také nájem? Budu na nájem sám, nebo budeme dva?
- Zda je zapotřebí rekonstrukce bytu nebo chaty, nebo jejich úpravy s ohledem na budoucí možné potíže s pohybem. Velmi důležité je myslet například na úpravu koupelny, například výměna vany za sprchový kout se sedátkem a madly. Pokuste se rekonstrukce zrealizovat co nejdřív, dokud ještě máte příjem ze zaměstnání, abyste tyto záležitosti nemuseli řešit v důchodovém věku
- Jak vysoký bude odhadem můj důchod, případně oba důchody s manželem?
- Kolik budeme mít našetřeno? Jakou část z naspořené částky si ponecháme v rezervě a kolik peněz si můžeme dovolit vzít na přilepšenou k důchodu?
- S čím bych měl počítat v prvních 10 letech důchodu? Opravy auta? Nákup nových domácích spotřebičů? Nutné opravy domácnosti nebo chalupy? Kde vezmu peníze na zaplacení? Budou mé úspory dostatečné?
- Jak je na tom mé zdraví? Budu mít výdaje za léky?
- Co plánuji v důchodu dělat? Chci cestovat? Chci se dál vzdělávat, navštěvovat přednášky? Budu sportovat? Mám nějaké koníčky a budu na ně potřebovat peníze? Kolik?
- Budu se muset i v důchodu přivydělávat? Plánuji mít nějakou brigádu? Kolik dní v týdnu se budu chtít věnovat práci?
- Budu si chtít i v důchodu spořit peníze pro případnou budoucí potřebu? Jakou částku?
Pokud Vám slouží zdraví, určitě nebudete chtít podzim života trávit doma na gauči u televize. Když si včas uděláte rozumné a jasné plány, nedostanete se později do zbytečného stresu a obav z nedostatku financí. Tak jako celý život, i v důchodu se spoléhejte především sami na sebe a řiďte se selským rozumem.
Na důchod se většina lidí těší. Budu mít konečně čas na sebe a své koníčky! Místo toho ale někdy nastoupí podivná prázdnota, pocit nepotřebnosti, smutek. Svět se smrskne jen na rodinu – a to bývá málo.
Je to přirozené. I když nás to v práci někdy štve, zaměstnání nám přináší motivaci, uspokojení, uznání. To teď chybí. Také občas schází kontakt s lidmi a potřeba na sebe dbát.
Mnoho lidí má skvělou zkušenost s postupným snižováním pracovního úvazku. Docházet do práce třeba jen jednou dvakrát týdně pak najednou způsobí, že se tam těšíme.
Současný svět je plný mnoha dalších možností. Někdo si zkusí něco úplně nového – třeba si založí malý e-shop. Internet také otevírá příležitost nenáročných přivýdělků sjednaných online, např. při sekání trávy, hlídání dětí, venčení psů. Populární jsou i dobrovolnické aktivity v neziskovém sektoru.
Důležité je udržet si rytmus dne a režim. Některé věci nejdou, protože se nám do nich nechce, odkládáme je a pak máme ze všeho špatný pocit. Domluvte se s přáteli na společné aktivitě, choďte například každou středu plavat – a ideálně si takovou aktivitu předplaťte třeba na tři měsíce, hned budete mít motivaci nevynechat.
Řekněte si, co chcete udělat za týden, za měsíc, za rok, a snažte se takové úkoly splnit. Uklidit byt? Jít do divadla? Vyčistit akvárium? Vymalovat? Naučit se hrát na banjo?
Odchodem do důchodu trpívá i partnerský život. Ideální je, když oba partneři práci opustí ve stejný okamžik, jinak to může vést k výčitkám, nespokojenostem, hádkám. Ne každému se tento ideál splní, a tak je dobré počítat s tím, že se trávení času bude výrazně měnit. Vždy je dobré se vyhýbat ponorkové nemoci a vyrazit si někdy po svém, třeba na výlet nebo karty s partou kamarádů.