Finance

Senior někdy viditelně finančně strádá, ale nechce o tom mluvit. Jakoukoli pomoc odmítá, stydí se. Poraďte se s širší rodinou a zkuste navodit atmosféru, kdy by se vám svěřil, co ho trápí. 

Úvěry a další ,,výhodné nabídky“

Nastavte si se seniory atmosféru důvěry a pravidelně probírejte, jaké finanční záležitosti řeší. Pokud snad podniknou něco neuváženého, nezlobte se na ně. Je lepší zkusit dát včas věci do pořádku, než aby vám případné další podobné události ze strachu z vaší reakce tajili… 

Je lepší, když mu pomůžete vy – třeba i s citelnou ztrátou, než aby spadl do úvěrové pasti, z níž není úniku. 

Pokud půjčka v rodině není možná, poptejte banku, kde má váš blízký běžný účet. Po finanční stránce ho v bance znají nejlépe a dobře odhadnou schopnost splácet. 

Buďte obezřetní - reklamy většinou nechtějí pomoci, chtějí nalákat. Splácení půjčky nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá, a peníze za splátku následně budou chybět jinde. Nikdy není dobré reagovat na inzeráty „rychlých půjček“ bez dokladování příjmu apod. Takové nebankovní úvěry jsou extrémně nevýhodné a často se za nimi skrývá rafinovaná smluvní past, ze které se bez zdlouhavých a náročných soudů lze jen těžko dostat. 

Je důležité mít na paměti, aby váš senior nikdy neručil za úvěr někoho jiného, koho velmi dobře nezná. Není to formalita, jak vám možná někdo bude říkat. Přebírá tím veškerá rizika, aniž by mohl ovlivnit podmínky smlouvy, splácení a koneckonců z toho něco měl. Snadno tak kvůli zástavě může přijít o střechu nad hlavou a většinou není obrany ani úniku. 

Podotkněte svému blízkému, ať pamatuje na to, že žádná smlouva nevyžaduje, aby ji podepsal hned a na místě. Vždy je dobré vzít si smlouvu domů, společně jí pročíst a nejlépe se i poradit s právníkem. Teprve pak je možné jednat dál.  

Mluvte se svými seniory o dokumentech a zprávách o „šmejdech“ . V poslední době se stále častěji objevují nekalé praktiky tzv. "energošmějdů".