Finance, Aktuality

Takzvaní šmejdi, v poslední době především ti energetičtí, mají nejvíce spadeno na seniory. Dobře vědí, že mnozí z nich žijí sami, bez dětí nebo vnoučat, která by je upozornila, že stojí tváří v tvář typickému exempláři energošmejda. Poradíme vám, jak se od těchto podvodníků nenechat napálit.

Energošmejdi útočí na seniory – jak jim nenaletět?

Šmejdi jsou zpět

Není to tak dávno, co celé Česko mluvilo o tzv. šmejdech, kteří sváželi seniory na předváděcí akce, kde jim pod záminkou kulturního odpoledne a příslibu pohoštění zdarma prodávali předražené hrnce a jiné zbytečnosti. Na ně si už stát posvítil a snaží se je vytlačit. Jenže za poslední roky jim otrnulo a zkouší to znovu, jen s jinou fintou – lákají na výhodné změny dodavatele elektřiny nebo plynu a zdůrazňují, že všechno je zdarma. A nejohroženějšími jsou opět senioři. „Šmejdi“ totiž dobře vědí, že se lidé v důchodu snaží šetřit každou korunu. A tak pod záminkou levnějších energií a všelijakého zboží zdánlivě zdarma vás klidně oklamou. Anebo vám budou tvrdit, že jsou zaměstnancem Energetického regulačního úřadu, České obchodní inspekce nebo České pošty a mají pro vás skvělou nabídku. Nevěřte jim! Jde jim jen o smluvní pokutu a o svoji provizi.

Typický příklad 

Možná patříte k těm, kteří podobnou situaci zažili na vlastní kůži. Důvěryhodně působící podomní prodejce u vás zazvoní a nabídne vám v rámci časově velmi omezené nabídky LED žárovky za pouhou 1 Kč za kus. JENŽE! Spolu s kupní smlouvou na nové žárovky zároveň podepisujete změnu dodavatele energií, aniž byste o tom věděli! Prodejce vám to samozřejmě neřekne, tváří se, že jde jen o velmi „výhodnou“ koupi žárovek, která platí jen dnes. Takže s úsměvem a poklonou odchází a vy nemáte ani ponětí, že vás podvedl. Později si smlouvu přečtete v klidu a nestačíte se divit, že smlouva s vaším podpisem obsahuje taky změnu dodavatele plynu nebo elektřiny (podle toho, co doma používáte). A nastává další překvapení – firma po vás bude chtít 2 000 Kč jako plnou cenu za žárovky. Navíc ve smlouvě objevíte malým písmem zmínku o pokutě, pokud byste od smlouvy chtěli odstoupit, i když dle zákona máte právo od smlouvy odstoupit ještě předtím, než vám začne dodávat energii nový dodavatel.

Co s tím dělat?

Markéta Witoszová, odbornice na energetiku ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, radí: „Nikdy nic nepodepisujte, dokud si to předem pozorně nepřečtete, třeba i desetkrát. Smlouvu neuzavírejte ani po telefonu. V žádném případě se nenechte pod časovým tlakem přesvědčit, že je to pro vás výhodné, ani když nabízí LED žárovky skoro zdarma. Raději požádejte o radu své blízké, ať za vás danou firmu „proklepnou“ na internetu. Pokud je u vás v obci podomní prodej zakázán, můžete na takového prodejce zavolat policii. A pokud už smlouvu přece jen uzavřete, máte vždy nárok od ní odstoupit, za což vás firma nesmí nijak pokutovat.“  

Mějte na paměti, že NESMÍTE promeškat lhůty pro odstoupení od smlouvy, které jsou v tomto případě dvě. 

  • Do 14 dní bez pokuty odstoupit od kupní smlouvy (na LED žárovky nebo jinou „výhodně“ koupenou věc1)
  • Do 15 dní po zahájení dodávky energií odstoupit od smlouvy s novým dodavatelem energií

Pokud tedy odstoupení od smlouvy stihnete v těchto lhůtách, smlouva o koupi zvýhodněného zboží bude zrušena. „Odstoupení zašlete písemně a doporučeně na adresu dodavatele uvedenou ve smlouvě. Schovejte si podací lístek a nejlépe si ještě na poště vyžádejte doručenku,“ dodává Markéta Witoszová. 
Dobrou zprávou je, že úřadům a institucím už s energošmejdy došla trpělivost. Energetický regulační úřad, Česká obchodní inspekce, Svaz obchodu a cestovního ruchu i Ministerstvo průmyslu a obchodu chtějí proti nim společně zasáhnout. Ministerstvo chystá novelu energetického zákona. Podle této novely bude mít vše na starosti právě ERÚ a spotřebitelé budou chráněni třeba i při uzavíráním smluv po telefonu – nově budou mít právo na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy.
Jak dodává Markéta Witoszová z Ušetřeno.cz: „Věřím, že novela s energošmejdy konečně pořádně zatočí. Pro vás ale stále platí poučka nic nepodepisovat, dokud si smlouvu pořádně neprostudujete. A stejně tak si dejte pozor na telefonické nabídky i na jakékoli náhodné nákupy na ulici.“
Na závěr si přečtěte užitečné desatero proti energošmejdům, které vydal Energetický regulační úřad.

1Poznámka k LED žárovkám: Zároveň bude nutné vrátit je zpět v neporušeném obalu. V žádném případě tedy balení neotevírejte a nezkoušejte. Někteří šmejdi dokonce balení žárovek chtějí otevřít před zákazníkem, aby žárovku „vyzkoušeli“. Ve smlouvě tak může číhat pokuta například 2 000 Kč za vrácenou žárovku, pokud je balení otevřené.  

Tereza Kunová, Ušetřeno.cz