Finance, Aktuality

Z nedávného průzkumu společnosti Kruk spravující pohledávky dlužníků vyplynulo, že každý šestý senior neplánuje své výdaje a nijak neřeší, jak se starobním důchodem vyjde. Ten bývá mnohdy velmi nuzný, navíc značnou část z něj spolknou náklady na bydlení a na jídlo. Pojďme se nyní zaměřit na jednu z nejvýraznějších položek měsíčních nákladů – elektřinu. Nejsnazším způsobem, jak za ni ušetřit, je omezit její spotřebu. Přinášíme vám několik užitečných rad, jak to provést.

Naučte se šetřit za elektřinu

Máte doma televizor, video nebo i DVD přehrávač? A víte, že tyto přístroje odebírají energii i ve chvíli, kdy nepracují, tj. jsou v takzvaném pohotovostním režimu? Díky němu sice při zapnutí dokážou okamžitě „naskočit“, jenže zbytečně spolykají až několik stovek korun ročně. Proto si raději kupte jednu prodlužovačku s vypínačem, kterým všechny tyto přístroje vždy na noc uspíte. Seženete ji v jakémkoli obchodě s elektronikou i v běžném supermarketu. Klasický stolní počítač s obrazovkou také není rozumné mít v úsporném režimu, při kterém stále spotřebovává až 70 % elektrické energie oproti plnému provozu. Pokud ho nechcete často vypínat, naučte se ho alespoň uvést do režimu spánku. Finančně vás přijde levněji, pokud máte doma místo stolního počítače notebook.

Nabíječka na mobil

Jestli nabíječku nikdy nevypojujete ze zásuvky, děláte chybu. Většina nabíječek totiž spotřebovává elektřinu a přeměňuje ji na teplo, i když na ně žádný mobilní telefon připojený není. Může vás to stát i deset krát více energie, než je potřeba na jedno nabití telefonu. Po nabití tedy nabíječku ze zásuvky vždy vytáhněte.

Uspořádání potravin v lednici

Na jejich umístění opravdu záleží, protože teplota v různých částech lednice se může lišit i o několik stupňů a lednice musí mnohdy vynaložit více energie na chlazení. Potraviny tedy umisťujte tak, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Nahoru patří mléčné výrobky, dospodu maso, zatímco máslo, vejce a zavařeniny dejte do dveří lednice. Dáváte-li do ledničky chladit nápoje, nalijte je do nádoby s víkem, jinak se budou postupně odpařovat a snáze vytvoří námrazu. „Lednici nikdy nenastavujte na maximální chlazení – ideální teplota je okolo 6 °C a obvykle na ni stačí základní stupeň chlazení. Také nezapomínejte ledničku i mrazák pravidelně odmrazovat a čistit těsnění lednice, aby dovnitř neproudil teplý vzduch,“ doporučuje Markéta Witoszová, specialistka na energetiku ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz.

Voda uvařená raději v rychlovarné konvici než na plotně

Možná vás to překvapí, ale mnohem efektivnější a rychlejší je použít na ohřev vody na těstoviny nebo na brambory rychlovarnou konvici namísto hrnce. A až budete vařit, nezapomeňte zvolit správnou velikost hrnce na plotýnku sporáku, ať už ho máte elektrický, nebo plynový. Jinak budete spotřebovávat více energie, než je nutné. Sporák klidně vypněte o pár minut dříve, jídlo „dojde“ díky zbytkové teplotě nádoby a plotny.

Správné větrání

Výdaje za celodenně spuštěný větrák ušetříte i díky správnému větrání. Pokud necháte v létě přes den okna dokořán, horký vzduch už z bytu jen tak nedostanete. Markéta Witoszová radí: „Větrejte nejlépe celou noc, kdy je venku chladněji. I přesto, že v noci bývá také horko, vzduch se přeci jen stačí ochladit na snesitelnou teplotu. Nejúčinnější je vytvořit průvan mezi místnostmi.“

Pravidla správného větrání v létě:
  • Ideální teplota větrané či klimatizované místnosti by měla být 23 – 27 °C
  • Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší než 8 °C, jinak vám hrozí riziko nachlazení
  • Díky příčnému větrání mezi místnostmi se vzduch vymění už za 2 až 4 minuty

Změna dodavatele elektřiny

Pokud máte pocit, že všechny rady na snížení spotřeby elektřiny důsledně dodržujete, ale stejně platíte o dost víc než vaše sousedka, zkuste si najít levnějšího dodavatele. Využijte třeba zdarma kalkulačku srovnání cen elektřiny, kde zjistíte, zda zbytečně neplatíte přemrštěné částky.

Další tipy, jak doma ušetřit (nejen) za elektřinu

  • Pravidelně čistěte filtry pračky, myčky i ledničky. Stačí je omýt během uklízení nádobí, skládání prádla nebo u lednice přejet vysavačem.
  • Elektrický bojler nastavte na 55 °C, což na sprchování i koupání bohatě stačí. Pravidelně v něm odstraňujte nánosy vodního kamene.
  • V létě nechte vaření až na večer. Kvůli vaření teplota v místnosti ještě stoupne, proto je lepší připravovat během dne jen rychlá lehká jídla nebo saláty.
  • Neplýtvejte vodou. Nestačí už jen vypínat kohoutek, když si čistíte zuby. Vanu si také nemusíte dávat každý den. Ke sprchování vyzkoušejte úsporné sprchové hlavice, které šetří vodu i peníze. Seženete je do sta korun v jakémkoli hobby marketu.
  • Sledujte energetické štítky. Podle nové stupnice mají nejšetrnější spotřebiče označení A+++. Na opačné straně stojí přístroje s označením D. Obzvlášť v případě chladničky, mrazáku nebo pračky se jedná o dost zásadní rozdíly ve spotřebě.

Tereza Kunová, Ušetřeno.cz