O šmejdech v energetice jsme na tomto místě už psali. Upozorníme vás tedy na další trik, kterým opět cílí především na seniory. Tentokrát lákají na zdánlivě výhodné vysoutěžení nejlevnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu. Zprostředkovatelé energetických aukcí samozřejmě zdůrazňují pouze výhody, ale nezmiňují rizika, jimž se odběratelé vystavují. Už jen z podmínek účasti v aukci bývá zřejmé, že pokud se zavážete k účasti a poté si to rozmyslíte, hrozí vám značné smluvní pokuty.

Jak vypadá typická aukce energií?
Pořadatelem energetické aukce je vždy aukční společnost, nikoli město či obec. Úkolem takové aukce je zajistit pro zákazníka výhodné snížení ceny energií tak, že mu vysoutěží nového dodavatele a zprostředkuje následný přechod k němu. Může se jednat o elektronickou aukci (tzv. e-aukci), do níž se zákazník sám přihlásí přes webový formulář na stránkách dané aukce. Na základě přihlášky pak její zástupce klienta osobně navštíví. Druhý typ aukce je založen na přímém oslovení zákazníka, kterého zástupce aukce rovnou navštíví. Jde tedy o podomní prodej, který je v řadě obcí zakázaný. Vychytralí zástupci ale vědí, jak ho obejít – zavolají zákazníkovi a dohodnou si s ním schůzku u něj doma, kde s ním pak sepíšou vše potřebné.
Jak aukce funguje?
Zákazník aukční společnosti dodá smlouvu s jeho současným dodavatelem a poslední fakturu, aby aukce mohla zjistit typ jeho závazku. Společnost přitom nashromáždí žádosti od více zájemců současně, se kterými uzavře smlouvu o zajištění aukce. Poté s poptávkou osloví vybrané dodavatele energií. Z nich vysoutěží toho, který nabídne nejnižší cenu pro všechny přihlášené zájemce. Celý proces aukce a výběru nového dodavatele trvá obvykle 3 až 6 měsíců.
„Berte v potaz, že u energetických aukcí uzavíráte dvě smlouvy! Nejprve s aukční společností a poté zvlášť s vysoutěženým dodavatelem. Jste tedy povinni řídit se podmínkami aukce i nového dodavatele, přičemž podmínky aukce jsou nadřazené,“ upozorňuje Markéta Witoszová, energetická specialistka portálu Ušetřeno.cz.
Jaká jsou úskalí aukcí?
Nechat někoho vybrat za vás dodavatele s nejnižší cenou vypadá sice bezstarostně a lákavě, jenže smluvní podmínky už se vám tolik líbit nebudou. Jaké to například jsou? Musíte se zavázat k uzavření smlouvy s vysoutěženým dodavatelem, jenže po celou dobu soutěže o něm nejste informováni, nejste seznámeni s jeho službami, ceníkem ani podmínkami. Výběr dodavatele samozřejmě nemůžete nijak ovlivnit a musíte tedy slepě důvěřovat aukční společnosti. Dalším problémem je, že společnost vybírá dodavatele pouze na základě aktuální ceny energie, která se ale může později zvednout. Také nehledí na spolehlivost daného dodavatele nebo zda poskytuje nějaký servis. V případě, že během trvání smlouvy s aukcí váš vysoutěžený dodavatel zkrachuje, jste automaticky převedeni k tzv. dodavateli poslední instance1 až do doby, než vám aukce vysoutěží náhradního dodavatele. To je samozřejmě pro vás finančně nevýhodné.
Správně jste pochopili, že za porušení takových smluvních podmínek hrozí sankce, kterých není zrovna málo. Například za předčasné ukončení smlouvy s aukční společností, za nepodepsání smlouvy s vysoutěženým dodavatelem, za nedodržení závazku u prvního vysoutěženého dodavatele, a to zvlášť za každé odběrné místo, které doma máte – pokuta se pohybuje od 2 000 Kč do 10 000 Kč.
Jak takové jednání s aukční společností může dopadnout, popisuje následující příběh seniora:
Panu Otakarovi končila smlouva s dodavatelem energií Yello a jako nového dodavatele si sám vybral MND. Jednoho dne ho navštívil zástupce aukční společnosti Česká srovnávací. Pan Otakar mu sdělil, že už má podepsanou smlouvu s MND, ale zástupce ho přesvědčil, že mu u MND bude hlídat cenu, aby ji nezdražili, takže smlouvu s aukcí nakonec podepsal. Pan Otakar, ve snaze aukčního zástupce co nejdříve vyprovodit z domu, podepsal předložené dokumenty. Netušil však, že jde o smlouvu na zajištění dodavatele elektřiny a plynu. Zanedlouho se mu zástupce znovu ozval s tím, že mu přinese dokumentaci k podpisu. Jednalo se o smlouvu s vysoutěženým dodavatelem, společností General Energy. Překvapenému panu Otakarovi sdělil, že podle podepsané smlouvy mu akce vybrala dodavatele a že za odstoupení mu hrozí pokuta 15 000 Kč. Vystrašený senior tedy smlouvu s dodavatelem podepsal a smířil se se závazkem na 3 roky, které nyní musí dodržet.
Podobných příběhů je celá řada, možná i vy máte s aukcemi energií nepříjemnou zkušenost a přemýšlíte, jak z toho ven. Poradíme vám, za jakých podmínek můžete vypovědět smlouvu:
- Máte-li smlouvu s dodavatelem na dobu určitou, můžete ji vypovědět až po proběhnutí závazku u prvního dodavatele, kterého vám aukce vysoutěžila, tj. na konci doby určité.
- Máte-li smlouvu s dodavatelem na dobu neurčitou, můžete ji vypovědět, jakmile vám tento první dodavatel začne dodávat energii.
- V obou typech smlouvy musíte mít doložené potvrzení aukční společnosti o přijetí vaší výpovědi.
Podrobný návod, jak odstoupit od smlouvy s aukční společností, nabízí Česká obchodní inspekce.
Blýskání na lepší časy
Od 1. července platí Deklarace účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitele, která by měla energošmejdům i aukcím zatnout příslovečný tipec. V tomto dokumentu se 22 dodavatelů elektřiny a plynu společně zavázalo například k tomu, že nebudou se zákazníky uzavírat smlouvy na dobu delší než 36 měsíců. Dodavatelé také mezi sebou začnou sdílet výpovědní lhůty, takže nový dodavatel bude dopředu vědět, kdy zákazníkovi skončí smluvní vztah s tím předchozím. Zároveň budou vždy písemně informovat zákazníka o jeho přechodu k novému dodavateli.
Vedle samotných dodavatelů si na energošmejdy došlápne také stát. Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu energetického zákona, který začne platit začátkem příštího roku. Navrhuje mj. aby spotřebitelé mohli bezplatně a bez sankcí smlouvu vypovědět do 15 dnů v případě, že se odstěhují z odběrného místa. Dodavatelé budou povinni poskytnout zákazníkovi kopii smlouvy, což se ne vždy stávalo. Podle novely už také nebude možné nabízet předražené LED žárovky jako dárek. Také by měl vzniknout registr zprostředkovatelů energií, ve kterém byste měli najít jen ty poctivé.
V některých případech může být akce energií skutečně přínosná a vy tak získáte nabídku, na kterou byste jinak nedosáhli. Většinou se vám ale vyplatí najít si nového dodavatele vlastní cestou, například podle hodnocení zákazníků. Aukce vám totiž může vysoutěžit takového, o kterém dosud nikdo neslyšel.
Sluší se také dodat, že ne všechny aukční společnosti se chovají jako šmejdi. Najde se mezi nimi i několik výjimek, které nesvazují klienta neférovými podmínkami.
1 Dodavatel poslední instance je automaticky přidělen zákazníkům, jejichž současný dodavatel energie zkrachoval a nestihli plynule přejít k novému dodavateli.
Tereza Kunová, Ušetřeno.cz