Elektřina a plyn v příštím roce - zdražování bude jen mírné

Aktuality, Finance

I když náklady na živobytí šplhají stále nahoru, v případě platby za plyn a elektřinu by příští rok nemělo k zásadní změně dojít. Koncem listopadu to oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ), který stanovuje část výsledné ceny energií. Odborníci odhadují, že elektřina celkově podraží jen mírně, cena plynu by měla zůstat přibližně na stejné výši jako letos. Pojďme se na to podívat o trochu podrobněji.

Elektřina a plyn v příštím roce - zdražování bude jen mírné

Ceny elektřiny a plynu tvoří dvě složky. První je regulovaná, tj. reguluje ji už zmíněný ERÚ. Patří do ní povinné poplatky za přenos a distribuci energie nebo příspěvek na obnovitelné zdroje. Na této složce ceny neušetříte, protože poplatky jsou napevno stanovené. U elektřiny tvoří regulovaná složka více než polovinu výsledné ceny, u plynu zhruba čtvrtinu. Regulovaná složka ceny se týká distributora energie. Neregulovaná složka, která tvoří zbylou část celkové ceny, je spojena s dodavateli, kteří si ji určují sami podle svého. V případě elektřiny se této složce říká silová elektřina.

Distributor versus dodavatel

Zjednodušeně se dá říci, že dodavatele elektřiny nebo plynu si vybrat můžete, ale distributora ne.

Distributoři elektřiny vlastní elektrické vedení, kterým vedou elektřinu do domácností. Distributor je pro každé území České republiky daný, máte ho tedy přiděleného automaticky podle vaší adresy. Dohromady jsou jen tři:

  • E.ON Distribuce – jižní Čechy, jižní a střední Morava
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR

Distributoři plynu mají na starosti přepravu energie a údržbu potrubí. Také jsou pouze tři a území ČR mají mezi sebou rozdělené:

  • RWE GasNet – západní, východní, střední a severní Čechy, severní a jižní Morava 
  • E.ON Distribuce – jižní Čechy
  • Pražská plynárenská distribuce – Praha

Naproti tomu dodavatelé elektřiny a plynu jsou společnosti, od kterých si tyto energie kupujete. Na trhu funguje několik desítek různých dodavatelů, kteří se snaží přilákat zákazníky zajímavými nabídkami. A právě díky této konkurenci si můžete libovolně vybrat takového dodavatele, který je pro vás skutečně nevýhodnější.

Jak poroste regulovaná cena elektřiny podle ERÚ?

Energetický regulační úřad rozhodl, že v roce 2020 vzroste regulovaná cena elektřiny pro domácnosti v průměru o 1,3 procenta. Přesněji řečeno, bude záležet na tom, jakého máte distributora. Asi nejlépe vypadá situace pro pražské zákazníky PRE, kde se u některých distribučních sazeb dokonce očekává i mírný pokles cen. Podle následující mapky zjistíte, o kolik průměrně poroste regulovaná cena ve vašem okolí.

Zdroj: ERÚ

Jak poroste neregulovaná cena elektřiny, kterou stanovují dodavatelé?

„Můžeme čekat, že v příštím roce dodavatelé u některých produktů cenu silové elektřiny o trochu zvednou. Bude přitom záležet na tom, jaký druh smlouvy má domácnost uzavřený a samozřejmě i na tom, k čemu elektřinu používá,“ vysvětluje energetická specialistka srovnávacího portálu Ušetřeno.czMarkéta Witoszová. Zdražení elektřiny by mělo být maximálně do několika set korun za celý rok, navíc se nedotkne všech dodavatelů.  

Dobrou zprávou je, že tři největší dodavatelé v Česku prohlásili, že koncové ceny elektřiny se příliš zvedat nechystají. Například firma PRE slíbila, že svým zákazníkům ponechá ceny u většiny produktů minimálně do poloviny příštího roku. Společnost EON Energie mírně zvedne ceny jen u některých tarifů a těch zákazníků, kteří nemají fixované ceny energie. Další velký dodavatel, ČEZ, zase uklidňuje, že u těch ceníků, které upraví, se na faktuře projeví zdražení nanejvýš o jednotky procent.

Jak poroste regulovaná cena plynu podle ERÚ?

I zde záleží na distributorovi. Tentokrát se ale většina republiky může radovat z opravdu minimálního nárůstu. V roce 2020 totiž vzroste regulovaná cena plynu pro domácnosti v průměru o pouhé 0,53 procenta.

Zdroj: ERÚ

Jak poroste neregulovaná cena plynu, kterou stanovují dodavatelé?

Podobně jako u elektřiny, také u plynu bude záležet na tom, o kolik cenu zvednou samotní dodavatelé. Odborníci očekávají, že cena plynu zůstane zhruba na stejné úrovni, kde je nyní. Záleží ovšem na tom, k čemu všemu doma plyn používáte. Představu o tom, jaká by měla být v příštím čtvrtletí cena plynu stanovená dodavatelem (tedy bez regulované složky a daní), vám dá následující tabulka.

    Spotřeba Cena neregulované složky plynu bez daní
    Vaření (spotřeba 0 – 1,89 MWh)  945 Kč/ MWh
    Ohřev vody (spotřeba 1,89 – 7,56 MWh) 795 Kč/ MWh
    Vytápění (spotřeba 7,56 MWh a výše) 745 Kč/ MWh

Zdroj: ERÚ

Nižší ceny energií získáte díky výběru správného dodavatele

Pokud se chcete zdražování úplně vyhnout, a přitom ještě něco ušetřit, zvažte změnu svého dodavatele. Navíc si můžete ceny elektřiny a plynu zafixovat na několik let dopředu. Nemusíte mít obavu, že se v nabídkách dodavatelů ztratíte. Najít skutečně toho nejlevnějšího totiž není nijak složité. Stačí si vzít na pomoc některý z online srovnávačů cen energií – např. www.usetreno.cz nebo www.eru.cz. Na dané stránce si pak přehledně porovnáte jednotlivé dodavatele energií spolu s dalšími podrobnostmi. Na první ze zmíněných stránek navíc ke srovnání dostanete i bezplatnou konzultaci, abyste věděli, do čeho jdete. „Jen pár minut času vám může ročně ušetřit i tisíce korun. Změnou dodavatele můžete u plynu za rok ušetřit 4 682 Kč, u elektřiny je to i více než 2000 Kč,“ potvrzuje Markéta Witoszová z Ušetřeno.cz.

Tereza Kunová, Ušetřeno.cz

Poradna

Máte otázky na téma stáří? V naší poradně najdete odpovědi na ty nejdůležitější otázky týkající se stáří, a pokud nenajdete to, co hledáte, neváhejte nám svůj dotaz napsat.

Obsah poradny pravidelně aktualizujeme a doplňujeme o důležitá témata.

Témata

Potřebujete s něčím poradit?

Zavolat

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Zaregistrujte se a získejte více

  • Komentáře a sdílení vašich zkušeností.
  • Materiály a dokumenty ke stažení.
  • Přístup do dalších částí webu.
  • Pravidelný zpravodaj naší poradny.