Finance, Aktuality

V  době nízkých úrokových sazeb se většina bank potýká se situací, kdy nemohou svým klientům nabídnout výhodnější úročení úspor. Lze tedy s nadsázkou říct, že vaše peníze na běžném či spořicím účtu v tuto chvíli spíše spí, než že by vydělávaly. Vaše peníze se však mohou zhodnotit lépe, prostřednictvím investování do podílových fondů. 

Nenechte své úspory spát

Investování do podílových fondů je v České republice velmi oblíbené. Čím dál více lidí totiž zjišťuje, že peníze svěřené do rukou odborníků na investování mohou pracovat za ně. Zkrátka investice do fondů už dávno nejsou jen pro úzkou skupinu lidí. To potvrzuje i statistika - přibližně 17 % Čechů (1,8 miliónu lidí) nějakým způsobem již investuje 

V čem je investice do podílových fondů zajímavá? V jednoduchosti 

 • Svěříte peníze týmu odborníků, kteří je investují do světoznámých firem, jejichž výrobky znáte z běžného života, používáte je a máte v ně důvěruAť už je to čokoláda Milka, čisticí prostředky Jar nebo Persil, léky jako je Paralen nebo limonáda Coca Cola. 
 • Úspěšné prodeje produktů a služeb těchto společností se pak promítají do zhodnocení vaší investice v podílovém fondu.   

Možná vás bude zajímat, jak rychle si můžete na své peníze sáhnout, kdyby bylo třeba. Jistě vás potěší, že při této formě investice je můžete mít zpátky na účtu během několika dní 

Proč bychom měli investovat

 • Aby nedocházelo k znehodnocování peněz, které jsem si za život vydělal a našetřil - inflace.
 • Dopřát si lepší život.
 • Splnit si sny.
 • Peníze pro své blízké. 

ČSOB nabízí široké spektrum investičních podílových fondů, s možností pravidelných i jednorázových investic. Naší prioritou je přiblížit jednoduchost investování široké veřejnosti. Dbáme na kvalitní investiční poradenství pod záštitou profesionální správy klientských portfolií. Finanční trhy jsou jako živý organismus, na který je třeba pohlížet především z dlouhodobého hlediska a hledat vhodná řešení, které mají potenciál následujících dekád. Aktivní správa portfolií, dostatečné rozložení, on-line řešení skrze Investiční portál nebo dostupnost finančních prostředků dělají investování jednoduché a dostupné pro každého.  

Pro klienty hledáme vhodná řešení, která jsou na míru očekávanému výnosu a s tím spojeného rizika, mezi nejoblíbenější produkty patří ČSOB Bohatství s objemem více jak 40 miliard korun, začátkem roku 2021 se stal jedničkou na trhu fondů kolektivního investování. Jedná se o smíšený fond, který je složen ze 40 % akciové složky, která nabízí potenciálně vyšší výnos a 60 % tvoří dluhopisy, tím dokáže dlouhodobě překonávat inflaci a připsat pěkný výnos i pro opatrného klienta. Novinkou roku 2020 se stala služba ČSOB Drobné, která z každé platby kartou odkládá prostředky stranou, zaokrouhlí platbu na každých 20 korun nahoru a po nastřádání 300 korun se bez vstupních poplatků zainvestuje do fondu ČSOB Bohatství, naši klienti si mohou službu zřídit on-line přes internetové bankovnictví nebo na pobočkách, a to zdarma. 

Odvážní i drobní investoři 

Odvážní investoři, kteří očekávají potenciálně vyšší výnosy nabízíme čistě akciové fondy, a to buď s tematickým příběhem jako je například ČSOB Akciový vodního bohatství, který investuje do společností, které působí v oblasti vodohospodářského průmyslu nebo fondy široce diverzifikované, jako například ČSOB Akciový, společnosti, do kterých investuje, znají lidé po celém světě stejně jako vy. Aniž si to uvědomujete, denně používáte desítky jejich výrobků či služeb - ráno hygienické prostředky a kosmetiku, v průběhu dne oblečení či módní doplňky, dopravní prostředky, elektroniku a informační technologie, bankovní služby. Přes sociální sítě si s přáteli na domluvíte posezení v restauraci nebo kavárně. Každou minutu vašeho dne tak narážíte na společnosti, které skrze fond můžete vlastnit, a denně můžete usínat s pocitem, že jste udělali něco pro sebe. 


Malými krůčky za velkými sny“, jsme tu i pro drobné investory a to prostřednictvím pravidelné investice. Výhoda je určitě v jednoduchosti a možnosti investovat opravdu malé částky. Znáte to - co odložíte, to neutratíte, a v tomto případě ještě můžete zhodnotit. S malými měsíčními částkami se podílíte na velkém investičním příběhu a těžíte z úspěchu světoznámých firem. 

Výhoda pravidelnosti je prostá - své investice realizujete jednou za vyšší, jindy za nižší ceny, ale když si držíte stále stejnou měsíční investovanou částku, těžíte z efektu průměrování. Jste tak lépe chránění proti prudkému kolísaní finančních trhů. 

Na trhu fondu kolektivního investování působíme od roku 1998. Své služby poskytuje klientům především prostřednictvím poboček ČSOB, obchodních míst České pošty i on-line. 

Nechte si poradit od odborníků

 • Poskytujeme investiční poradenství na profesionální úrovni pro každého a zcela zdarma. 
 • Vycházíme z vašich přání, cílů a očekávání. 
 • O vaše investice se odborně a pečlivě staráme. 
 • Pravidelně se s vámi scházíme, abychom si o vašich investicích promluvili a vše přizpůsobili vašim aktuálním potřebám. 
 • V případě změn na finančních trzích nebo vašich potřeb se podíváme na vaše investice a přizpůsobíme je podle situace. 
 • Budujeme dlouhodobý vztah založený na vzájemné důvěře. 

Pár zajímavostí z investičního světa na závěr

 • 11% / 8% takové zhodnocení nabídly americké/evropské akcie v průměru za posledních 30 let.
 • 24 / 69 počet roků, kdy americké akcie od roku 1927 ztrácely/vydělávaly.
 • 1x ročně tak často přichází pokles na trhu, trvá obvykle 54 dní.
 • 75% Americký trh reprezentovaný indexem S&P 500, který má z hlavních světových indexů dostatečně dlouhou historii, se ve zhruba 75 % sledovaného období nacházel v býčím trhu (ve fázi růstového trendu). Pro investora je však nejtěžší zvládnout své emoce v okamžiku, kdy na trzích vládne medvěd (zbývajících 25 %). Ti nejzkušenější investoři nakupují v momentě, kdy trhy klesají, aby nezmeškali následný růstový trend. 
 • 39% / 156% Tato čísla znázorňují průměrný pokles během medvědího trendu na indexu S&P 500 od roku 1927 v porovnání s průměrným nárůstem v „býčím trendu“, který vždy po poklesu následoval. Nový býčí trend, který započal teprve v březnu 2020, zatím zajistil 72 % v USA / 50 % v Evropě (měřeno od začátku trendu), takže stále může nabízet zajímavý potenciál.

David Oškera, finanční odborník ČSOB