Finance, Aktuality

Bezpečí domova, obzvláště v současné době, je pro každého naprosto zásadní. Existuje totiž mnoho situací, které mohou váš poklidný život v bytě nebo domě citelně změnit. Ne vždy je možné se těmto nepředvídatelným událostem vyhnout, ale správně sjednaným pojištěním můžete velmi zmírnit jejich negativní dopad.

Jak ochránit domov před běžnými riziky?

Pojištění domácnosti

„Můžete si jej s nadsázkou představit jako pojištění všeho, co by při otočení bytu či domu naruby spadlo na zem. Pomáhá v situacích, které člověk nemůže ovlivnit. Může se jednat o nějakou živelní pohromu, jako je vichřice, ale vztahuje se také na vloupání,“ vysvětluje Lukáš Král, specialista na pojištění ze srovnávacího portálu Top-Pojištění.cz. Obecně přetrvává nejasnost mezi termíny povodeň a záplava. První z nich označuje zatopení vodou z vodních toků a nádrží, zatímco záplavu způsobuje přívalová voda stékající po povrchu z přívalových dešťů anebo havárie vodovodního potrubí. Nejčastějšími škodami na majetku bývají právě ty způsobené poruchou vodovodního zařízení, vichřicí, krupobitím či bleskem.

Pouze 10 % seniorů nad 60 let se zajímá o pojištění domácnosti.

Potřeba mít svůj domov pojištěný je u Čechů stále silnější, což také dokládají nejnovější údaje o 1206 návštěvnících srovnávacích portálů Ušetřeno.cz a Top-pojištění.cz. Z nich vyplynulo, že největší zájem o pojištění domácnosti mají současní třicátníci, kteří tvoří celou třetinu pojistníků. Na druhou stranu lidé starší 60 let hledají nové pojištění pouze v 10 % případů. To je velmi málo vzhledem k rizikovým situacím, které u nich doma mohou nastat. „Například následky záplavy způsobené rozbitým vodovodním potrubím mohou být bolestné, obzvlášť pokud máte v ložnici jen několik měsíců starou postel s ergonomickou matrací vyrobenou na míru. Stejně tak nešťastné by bylo, kdybyste se vrátili z nákupu a zjistili, že vás mezitím navštívil zloděj a odnesl si veškerou hotovost, kterou jste pro vnoučata schovávali v prádelníku,“ vyjmenovává potenciální rizikové situace Daniel Gorol, finanční specialista portálu Ušetřeno.cz.

Jaká se rozlišují hlavní rizika

  • živly - požár, úder blesku, vichřice, krupobití, zemětřesení, sesuv půdy, výbuch, pád stromu nebo příliš velká váha sněhu
  • odcizení – krádež, vloupání a vandalismus
  • povodeň – povodeň a záplava

Na co se pojištění vztahuje

  • vnitřní vybavení domácnosti – nábytek, elektrické spotřebiče, televizory, počítače, tiskárny, různé přehrávače, fotografické přístroje apod. 
  • osobní věci – peníze a cenné papíry, obrazy, šperky, drahé kovy a kameny, cenné sbírky nebo sportovní vybavení (jízdní kola, lyže aj.)
  • stavební součásti bytu či domu – kuchyňská linka, vestavěné spotřebiče, podlahy, tapety, malby, obklady stěn a stropů
  • věci v uzamykatelných nebytových prostorách – sklep, garáže, půda nebo balkón

Varianty pojištění domácnosti

Nechat si domácnost pojistit se rozhodně vyplatí, ať už jste majitelem bytu či domu, anebo nájemníkem. Pokud se pro něj rozhodnete, nejprve je třeba si promyslet, vůči jakým rizikům byste chtěli svou domácnost pojistit. Existují totiž různé varianty pojištění. Například základní varianta, kterou si vybírají dvě třetiny Čechů, vás bude chránit proti živelním škodám, jako je požár, výbuch, vichřice, krupobití nebo úder blesku. Ne vždy se ale vztahuje také na škodu vzniklou kvůli rozbitému vodovodnímu zařízení, která je jednou z nejčastějších pojistných událostí. Další varianty pojištění domácnosti se zase mohou vztahovat na odcizení a vandalismus, případně škody spojené s povodněmi a záplavami. Na co přesně se pojištění vztahuje, je vždy stanovenou v pojistné smlouvě a pojistných podmínkách.

Jak jej sjednat a kolik stojí

Jistě vás potěší, že to zvládnete z pohodlí domova. Jen musíte mít doma internet. Můžete si buď projít webové stránky různých pojišťoven, anebo si práci zjednodušit a porovnat si jejich nabídky na jednom místě. S tím vám pomohou online srovnávače pojištění, kde do jednoduché kalkulačky vyplníte několik základních údajů (lokalita, velikost bytu nebo domu ap.). Poté se vám zobrazí přehledné srovnání pojištění domácnosti podle vámi zadaných požadavků. Přímo na stránkách daného srovnávače si můžete vybranou variantu pojištění také objednat. Následně obdržíte rekapitulaci všech bodů do smlouvy, která vám poté bude zaslána domů k podpisu poštou, případně e-mailem.

Cena pojištění domácnosti se odvíjí od velikosti bytu či domu, konkrétní lokality, zvolené pojistné částky i kvality pojistného krytí. Například základní pojištění bytu na 200 000 Kč vyjde v Praze ročně na 600 Kč, v Plzni na 450 Kč a v Teplicích pouze na 350 Kč.

Pojištění občanské odpovědnosti

Tento typ pojištění odborníci doporučují zejména seniorům. Říká se mu také pojištění odpovědnosti pro běžný život a kryje veškeré škody na zdraví a majetku, které dotyčný pojistník a členové jeho domácnosti – včetně zvířat – neúmyslně způsobí svou činností cizí osobě. Toto pojištění pomáhá např. v situaci, kdy kvůli neuzavřenému kohoutku vytopíte sousední byt, když část vaší střechy spadne na něčí auto anebo když váš pes někoho pokouše. Daniel Gorol z Ušetřeno.cz doporučuje: „Ideální cestou k bezpečnějšímu domovu je tedy kombinace obou typů pojištění – pojištění domácnosti pro situace, které mohou ohrozit váš domov, a pojištění odpovědnosti pro to, jak můžete vy nedopatřením ohrozit (nejen) domácnost svých sousedů.“ Oba typy pojištění si mimochodem sjednává polovina účastníků zmíněného průzkumu.

Jak jej sjednat a kolik stojí

Nejsnazší je vyřídit si pojištění občanské odpovědnosti rovnou při sjednání pojištění domácnosti – některé pojišťovny jej v takovém případě nabízejí zdarma. Pojištění občanské odpovědnosti si však můžete sjednat i samostatně u většiny pojišťoven přímo na jejich webových stránkách. Jeho cena stojí v základních variantách zhruba od 500 korun za rok.

Tereza Kunová, Ušetřeno.cz