Finance, Aktuality

Přinášíme vám 10 tipů a rad, jak se bezpečněji pracovat s technologiemi.

Bezpečnostní desatero
Bezpečnostní desatero

1. Neklikejte na odkazy v SMS nebo e-mailech

Nenechte se napálit phishingem, tedy podvodnými emaily, nebo smishingem, což jsou zákeřné SMS zprávy. Nikdy neklikejte na odkazy, které po vás pak chtějí zadat citlivé údaje.

Bezpečnostní desatero

2. Nepřevádějte peníze na neznámý účet 

Jen proto, že vám někdo zavolá a tvrdí, že je z vaší banky nebo od policie, nemusí to být pravda. Nikdy nedejte na jejich rady a peníze nepřevádějte na jimi doporučený účet. Jde o podvodný vishing. Skutečná policie ani banka po vás něco takového nikdy nebudou chtít.

Bezpečnostní desatero

3. Nepřevádějte hotovost na bitcoin a nereagujte na instalaci SW 

Nereagujte na výzvy, abyste si vybrali hotovost z bankomatu, tu vložili do bitcoinového bankomatu, peníze směnili a odeslali na určitou bitcoinovou adresu. Stejně tak ignorujte výzvy k instalaci software (např. AnyDesk, TeamViewer) pro vzdálený přístup k PC nebo mobilnímu zařízení.

Bezpečnostní desatero

4. Čtěte upozornění od banky 

Být informován znamená být připraven. Banky pravidelně vydávají bezpečnostní varování na nové typy útoků, čtěte je, ať vás žádný z nich nezaskočí. Pokud ale obdržíte informační SMS k aktivaci služby, o kterou jste nežádali, tak ihned kontaktujte banku.

Bezpečnostní desatero

5. Chraňte si hesla a PINy 

Nikdy nikomu nesdělujte své přístupové údaje, hesla ani PINy. Stejně tak dávejte pozor, zda je používáte bezpečně. Nenechte nikoho, aby Vám nahlížel přes rameno u bankomatu a používejte jen bezpečné webové stránky označené zámkem. Rovněž různé výzvy (telefonické, emailové, přes sociální sítě, aplikace typu WhatsApp apod.) na poskytnutí informací z SMS, na nichž jsou aktivační nebo autorizační kódy, jsou také podvodné aktivity.

Bezpečnostní desatero

6. Aktivně pracujte s limity u karet 

Všechny platební karty nabízí možnost nastavit si maximální denní částku pro platby u obchodníků, pro výběr z bankomatu i platby na internetu. Nastavit se dají snadno i na přechodnou dobu například z internetového bankovnictví.

Bezpečnostní desatero

7. Nakupujte online, ale bezpečně 

Kromě nastavení limitů u karet doporučujeme využívat nejmodernější způsoby bezpečného placení online. Jde minimálně o 3D Secure s potvrzující SMS, nebo nově s pomocí bezpečnostního klíče banky.

Bezpečnostní desatero

8. Chraňte si počítač, mobil i tablet 

Pořídit antivirový program pro počítač považujeme nyní již za samozřejmé, často ale zapomínáme na další chytrá zařízení s přístupem na internet. Pořiďte ochranu i jim.

Bezpečnostní desatero

9. Bezpečné internetové připojení a atualizace 

Tak, jako si chráníte počítač, mobil a tablet, byste si měli chránit i modem. Dávejte si pozor na nezabezpečené připojení, například k WiFi v kavárně, které nikdy nepoužívejte k přístupu do internetového bankovnictví. K bezpečnému používání PC a chytrých zařízení patří i pravidelné aktualizace operačního systému, antiviru i důležitých aplikací. Pečlivě si také vybírejte, jaké aplikace si stahujete a zvažte, zda jsou bezpečné.

Bezpečnostní desatero

10. Informujte banku 

Pokud budete mít podezření, že se s vaším účtem nebo kartou děje něco nekalého, nebo že jste byli kontaktováni podvodným emailem, SMS nebo telefonním hovorem, vždy informujte banku, nejlépe na bezplatné lince 800 300 300. Banka vám situaci pomůže vyřešit.


Desatero je tvorbou ČSOB
Zdroj: www.csob.cz