Finance, Aktuality

Pro ty, kteří se rozhodli využívat více online prostředí a online svět, přináší ČSOB pár tipů, jak snadno využít možnosti internetu, ušetřit čas i peníze, a hlavně zůstat v bezpečí.

Desatero pro snadné a bezpečné využití internetu

1. Potraviny i drogerie bez nošení těžkých tašek

Nemusíte trávit volný čas v obchodech a vše vyřešíte v klidu a z pohodlí domova. Ušetříte si tak čekání u pokladen i nošení těžkých tašek. Nákup vám totiž některé firmy přivezou zcela zdarma či za drobný poplatek až domů. Kromě potravin můžete nakupovat i drogerii, potřeby pro domácí zvířata nebo pro dům a zahradu.

2. Elektronický recept – léky rychle a pohodlně

Pro předpis léků už dnes nemusíte pokaždé k lékaři. Pokud berete léky pravidelně, váš lékař vám další recept může poslat SMSkou nebo e-mailem. Dostanete od něj speciální kód, který následně použijete v lékárně. Některé lékárny nejenže umožňují vyzvednutí receptu na občanský průkaz, když si e-recept zapomenete doma, ale umožňují objednávku léků přes internet – svůj lék si pak po výzvě z lékárny snadno vyzvednete.

3. Objednejte si domů teplý oběd

Nechce se vám každý den vařit? Zkuste příležitostně využít služeb dovážky teplého jídla z vaší oblíbené restaurace až domů. Existuje na trhu několik firem nabízejících možnost vybrat si z jídelních lístků tisíců restaurací po celé republice. Na webu si vyberete jídlo, které si chcete nechat přivézt, zvolíte čas dovozu a pak jen snadno zaplatíte kartou.

4. Nakupujte jízdenky dopředu

Většina dopravců dnes umožňuje nakoupit si jízdenky na vlak či autobus online a zaplatit je kartou. Ušetříte tak čekání ve frontě i stresové situace, kdy je třeba na nádraží příliš mnoho lidí a vy stíháte vlak na poslední chvíli. Nákup jízdenek je jednoduchý a intuitivní – na stránkách dopravce si vyhledáte spoj, kterým chcete jet a jízdenku zaplatíte kartou přímo na internetu. Jízdenku si pak můžete vytisknout, nebo snadno stáhnout do vašeho mobilního telefonu. Často stačí jen číslo jízdenky, které vám dopravce pošle e-mailem nebo SMSkou.

5. Zbytečně neutrácejte

Když potřebujete trošku více peněz a nemůžete si už více vydělat, řešením je méně utrácet. Šetřit se dá různě. Zvažte používání úsporných žárovek nebo rovnou změnu dodavatele elektřiny, ceny si můžete srovnat na www.usetreno.cz. Jestliže vám v rozpočtu měsíčně pár stovek přebývá, začněte si tvořit finanční rezervu na spořicím účtu, který je lépe úročen než ten běžný a peníze zde máte kdykoliv k dispozici. Samozřejmostí je omezit neřesti, jako jsou kouření, alkohol nebo zálibu v nakupování.

6. Odesílejte balíky snadno z domova

Na webové stránce České pošty můžete poslat balík nebo cenné psaní přímo z domova – stačí vyplnit odesílatele a adresáta a objednat si odvoz balíku. Podobně můžete využít i jeho dovoz, nebo požádat někoho blízkého, aby balík pro vás vyzvedl. Při odesílání přes internet dostanete kód, s jehož pomocí pak balík může vyzvednout kdokoliv, komu kód dáte.

7. Založte si bankovní účet online

Stále ještě váháte se založením účtu a říkáte si, že peníze patří pod polštář, do obálek nebo pod matraci? Klienti starší 58 let mohou využívat zvýhodněný Poštovní účet se službami navíc, Uzavření je velice snadné a rychlé prostřednictvím webu nebo po telefonu. Pro smlouvu nemusíte na pobočku nebo poštu, můžete zvolit možnost doručení kurýrem až domů. Pokud na účet přijde alespoň pět tisíc korun měsíčně, pak je jeho vedení zdarma.

8. Placení účtů snadno přes internet

Ušetřete čas ve frontách i peníze za placení složenek – výdaje můžete snadno zaplatit přes internetové nebo mobilní bankovnictví. Jak snadné to je se můžete přesvědčit i v tomto videu. Pokud jej ještě nemáte, není nic jednoduššího než si o něj zažádat. Kromě běžných transakcí si v něm pak můžete vyřídit i žádost o půjčku nebo pojištění. Na svůj bankovní účet si samozřejmě můžete nechat posílat i důchod a mít tak přehled o svých penězích neustále k dispozici. Pokud byste si i přesto nebyli jistí, jak na to, neváhejte si říct o radu synovi nebo vnučce.

9. Donáška hotovosti

ČSOB i Poštovní spořitelna nabízí ke svému účtu službu donášky hotovosti pro seniory jednou měsíčně doručovatelem zdarma až domů nebo třeba na chatu, prostě tam, kde se momentálně zdržujete. Donášku si můžete objednat po telefonu.

10. Využijte služby CashBack

U vybraných prodejců stačí zaplatit kartou nákup alespoň za 300 korun a požádat o vydání hotovosti, která se připočte k celkové sumě transakce kartou. Zdarma tímto způsobem můžete vybrat až 1 500 korun. Určitě to využijete v případě, kdy nemáte v blízkosti bankomat. Službu je možné využít všude, kde vidíte logo CashBack, např. v řetězcích Albert, ve vybraných prodejnách COOP nebo vybraných drogeriích TETA.

Článek i video je tvorbou ČSOB