Zdraví, rodina, vztahy, Aktuality

Přinášíme vám rozhovor s Mgr. Ing. Terezou Vágnerovou, která pracuje jako klinický nutriční terapeut a odborný asistent při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a je také zakládajícím členem České asociace nutričních terapeutů.

Jak se v seniorském věku stravovat správně v zimních měsících?

Zaměříme-li se celkově na stravování, jsou nějaká obecná pravidla, kterými by se senioři měli řídit i během svátků?

Myslím si, že senioři a nejen oni, by měli dodržovat “obecná pravidla” zdravého stravování průběžně celý rok a netrápit se tak zbytečně v průběhu vánočních svátků. Pár dní v roce v celkovém kontextu nepředstavuje zásadní problém, i když panuje obecná představa, že stravování během svátků je klíčové.

K těm obecným pravidlům ve stáří patří - pestrost, optimální velikost porcí, přiměřenost, vhodná skladba stravy a pravidelnost. Senioři především na pestrost stravy zpravidla nedbají, vynechávají potraviny a pokrmy, kterou jsou pro ně z nějakého důvodu obtížně konzumovatelné (např. vynechání určitých druhů ovoce a zeleniny kvůli zhoršenému stavu chrupu), popř. finančně nákladné nebo jim způsobují zažívací obtíže (např. mléko při nesnášenlivosti mléčného cukru). Pestrý jídelníček složený z kvalitních potravin je velmi důležitý nejen proto, že zajišťuje dostatek všech základních živin, minerálních látek, vitaminů a stopových prvků, ale je i prostředkem ke zlepšení apetitu a potěšení z jídla. 

Jaké vhodné potraviny je dobré zařadit do jídelníčku během zimních měsíců?

V závislosti na zvyklostech seniora je vhodná konzumace 3-5 jídel v průběhu dne. Malé svačiny během dopoledne a odpoledne mohou vhodně doplnit nedostatečný příjem stravy a zvýšit chuť k jídlu. Pestrý a lákavý jídelníček by měl obsahovat co nejvíce různých druhů potravin, s důrazem na dostatečné množství zdrojů kvalitních bílkovin – mléčné výrobky, vejce, maso, ryby, luštěniny, ale také obiloviny a kvalitní výrobky z nich, ořechy, ovoce a zeleninu upravenou do konzistence, která je pro daného seniora snadno konzumovatelná. Pokud je to možné (především pokud senior trpí nechutenstvím nebo podvýživou) je vhodné zvážit vhodnost všech nastavených dietních omezení.

Kvalita konzumovaných potravin a velikost porcí je důležitá i proto, aby senior přílišně nepřibýval na hmotnosti, přestože mírná nadváha společně s dobrou fyzickou kondicí jsou ve vyšším věku výhodou.

Jsou nějaké potraviny či složky, s jejichž konzumací by měli být senioři opatrní?

Senioři mívají zpravidla vyšší počet onemocnění, která je mohou limitovat v příjmu stravy, často však dodržují dietní opatření dlouhá léta i přesto, že jejich terapeutický účinek již pominul nebo nepřináší žádné výhody pro aktuální zdravotní stav (např. šetřící dietu po před několika lety prodělané operaci žlučníku). Takové restrikce zpravidla snižují apetit a výrazně omezují výběr potravin, což není žádoucí. 

Na druhou stranu je vždy nutné vést v patrnosti, že kvalita stravy je to nejpodstatnější.

Pokud si ovšem senior “dopřeje” během svátků, pravděpodobně se nic nestane.

Jaké doplňky stravy a vitamíny bychom měli (my i naši senioři) doplňovat během zimy?

Zcela určitě vitamin D a omega-3 mastné kyseliny.

Jak je to s pitným režimem?

Je nesmírně důležité myslet i na pitný režim – senioři jsou přirozeně více ohrožení dehydratací a jejími komplikacemi, proto je třeba příjem tekutin v průběhu dne sledovat. Senior by měl, pokud zde neexistuje zdravotní důvod, vypít alespoň 1,5 l tekutin denně, a to ideálně v podobě čisté vody, ředěných ovocných šťáv či slabých čajových nálevů.  

Mgr. Ing. Tereza Vágnerová, klinická nutriční terapeutka