Zdraví, rodina, vztahy, Aktuality

Ať už chceme nebo ne, návštěva lékaře získává v pozdějším věku stále významnější místo v životě každého člověka. Nejdůležitější je proto nebrat na lehkou váhu zdravotní změny, poslouchat své tělo a nepodceňovat prevenci. Právě bagatelizace zdravotních problémů s sebou nese největší riziko v podobě možného rozvoje závažných chorob. Přitom zdravotnictví je u nás v České republice, co se týká přístrojového vybavení, dostupnosti léků či znalosti lékařů, na opravdu vysoké úrovni. Je proto nasnadě využít této skvělé příležitosti a věnovat čas a pozornost prevenci.

Senioři u lékaře: Co všechno se pojí s preventivní péčí o zdraví?

V dnešním povídání se podíváme na to, co všechno se pojí s preventivní péčí o zdraví a jaké aspekty ji i s ohledem na aktuální situaci charakterizují.

Kdy je vhodné vyhledat lékaře?

Lékaře byste měli vyhledat vždy, když u vás dojde ke změně zdravotního stavu, se kterou si sami nedokážete poradit. Zpozorněte v případě akutních bolestí, náhlého hubnutí, špatného psychického stavu, ale také u dlouhotrvajících a nelepšících se obtíží chronického charakteru aj. Rozhodně nevynechávejte ani pravidelné prohlídky u specialistů (zejména zubní, oční, gynekologické a urologické), které vám doporučí váš praktický lékař. V současné době je možné zdravotní stav konzultovat i telefonicky.

Na co myslet před a během vyšetření?

Nejdůležitější je důvěra v lékaře a vzájemná komunikace. Rozhodně se nebojte ptát a diskutovat. Před samotnou návštěvou ordinace byste ideálně měli co nejpodrobněji monitorovat svůj zdravotní stav a všechny detaily sdělit lékaři. Je také vhodné znát kompletní tým lékařů včetně specialistů a ověřit si, zda spolu skutečně spolupracují a navzájem si předávají informace o vašem zdravotním stavu.

Proč je dobré mít přehled o celkové medikaci?

Mít přehled o celkové medikaci je potřeba zejména v případě náhlé hospitalizace, kdy díky ní lékaři mohou snadno zjistit, jaké léky užíváte (obzvlášť důležité jsou v případě hospitalizace léky na cukrovku, srdeční onemocnění, specifické lékové alergie, srážlivost krve). Senioři by proto měli mít ideálně sepsaný seznam všech léků a ten vždy nosit u sebe — např. v peněžence.

Další aspekt, který se s medikací pojí, je kumulace léků. Průměrný senior v České republice pravidelně denně užívá 10 léků, což je opravdu vysoké množství. Rozhodně v této oblasti neplatí, že čím více léků užíváte, tím lépe. Některé mohou mít například protichůdné účinky a spíše škodit než pomáhat, což se často projevuje malátností, nechutenstvím a dalšími obtížemi. Změny medikace samozřejmě vždy primárně závisí na doporučení vašeho lékaře. Rozhodně je však vhodné s ním medikaci probrat a sdělit mu veškeré přínosy i zápory.

Co zahrnuje preventivní péče?

Praktický lékař je jakýmsi styčným bodem v komplexní preventivní péči o vaše zdraví. Na základě vašeho zdravotního stavu poté navrhuje návštěvu dalších specialistů. Většinu standardních úkonů hradí zpravidla pojišťovna. Jedná se například o léčebnou péči ambulantní a ústavní, rehabilitace, péči o chronicky nemocné, pohotovostní a záchrannou službu, preventivní péči, dispenzární péči, poskytování léčivých přípravků, prostředků zdravotnické techniky, stomatologických výrobků, lázeňskou péči aj.

Rozhovor s lékařem

Aktuální situace spojená s onemocněním COVID-19 ovlivňuje zdravotnictví na celém světě. Do jaké míry u nás funguje vzdálená péče a jak co nejlépe předcházet onemocnění? Na aktuální otázky týkající se prevence a ochrany zdraví v období pandemie jsme se zeptali praktické lékařky MUDr. Lenky Hájkové.

1. S jakými obtížemi vás starší pacienti nejčastěji v ordinaci navštěvují?

Nejčastějšími důvody jsou respirační onemocnění, avšak paleta onemocnění je velmi široká. Od infekcí močových cest přes bolestivá záda, zažívací potíže až po nespecifické potíže s hubnutím, pocením, psychickými změnami, bušením srdce, dušností či dlouhodobým kašlem. Dále se jedná například o plánované a neakutní záležitosti jako jsou pravidelné preventivní prohlídky či administrativní úkony — pracovní neschopnosti, řidičské průkazy, potvrzení do práce, na tábory a potravinářské průkazy aj.

2. Aktuálně prožíváme velmi specifickou dobu. Jaká je podle vás nyní nejlepší prevence pro starší pacienty?

Chodit na procházky, pravidelně a pestře jíst, nečíst a neposlouchat noviny s poplašnými zprávami. Ideální je vyhnout se rizikovým oblastem s velkým množstvím lidí, ale rozhodně nezůstávat zavřený doma v izolaci. Úzkost a neaktivita utlumují imunitu více než si myslíme.

3. Co všechno je možné aktuálně řešit vzdáleně a jakým způsobem?

Vzdáleně je možné posílat chronickou medikaci, jednorázově a krátkodobě medikaci na úzkost a nespavost, dále pak řešit pracovní neschopnosti a konzultovat závažnost stavu, která vyžaduje návštěvu či hospitalizaci.

4. Můžete nám přiblížit, jak funguje vzdálené vyšetření?

Je potřeba říct, že vzdálené vyšetření má své limity. Ledacos lze na dálku odhadnout a například poslat léky první volby. Pokud však nezaberou, nenahradí nic osobní kontakt pacienta s lékařem. Na době, za kterou by měly léky zabrat, by se měl vždy lékař s pacientem domluvit.

Desatero v péči o zdraví

Připravili jsme pro vás přehledné desatero pro zdraví, vitalitu a podporu imunity, které uplatníte v každém věku. Nechte se inspirovat.

1. Vyvážená a pravidelná strava s dostatkem vitamínů a minerálů

V tomto ohledu je vhodné se zaměřit především na dostatečný příjem bílkovin, zdravých tuků (omega-3 mastné kyseliny), vlákniny, ovoce a zeleniny (ideálně 500 g denně). Imunitu posílí zejména vitamin D a C.

2. Pravidelný pohyb

S ohledem na své zdraví zařaďte procházky na čerstvém vzduchu, jízdu na kole či lehkou turistiku. Vhodné jsou také jemné lekce jógy či protahování v domácím prostředí.

3. Dostatečná hydratace

Pro podporu imunity je nutné denně vypít alespoň 1,5 litru vody. Přednost dávejte zejména neochucené vodě a čajům.

4. Kontakt s rodinou a přáteli

Setkávání s rodinou a přáteli je velmi důležité. Plánujte si své společné návštěvy, zavolejte si. Mějte zkrátka přehled o tom, jak se daří členům vaší rodiny.

5. Udržování psychické pohody

Dělejte to, co vás činí šťastnými. Ať už je to háčkování, vaření, rybaření, procházka či povídání s přáteli. Meze se nekladou.

6. Procvičování paměti a získávání nových informací

Někdo si rád přečte odbornější knihu, další dá přednost spíše křížovkách či vzdělávacímu dokumentu v televizi. Záleží, co vám vyhovuje.

7. Sledování zdravotního stavu a včasná prevence

Sledujte změny svého zdravotního stavu a konzultujte je se svým lékařem. Prevence je vždy lepším východiskem než řešení akutního stavu či chronického onemocnění.

8. Vyhýbání se velkým skupinám lidí

V současné době není zejména pro seniory vhodné navštěvovat akce a místa s velkou fluktuací osob. Myslete na své zdraví a zdraví svých blízkých.

9. Nebát se říct o pomoc v jakékoliv oblasti

Ať se jedná o úklid, pomoc s doprovodem k lékaři či vyřízení pochůzek na úradě. Ve většině případů pomohou příbuzní, případně je možné využít i speciálních asistovaných služeb.

10. Udržovat si zdravou chuť do života

Nejdůležitější pravidlo celého desatera. S pozitivní myslí a chutí do života se všechny obtíže překonávají mnohem snadněji. Pamatujte na to, že každý problém má vždy své řešení.

Veronika Telehuz