Seniorský věk si mnozí z nás spojují s odpočinkem a relaxací. Zůstat aktivní i v pozdním věku má ale své výhody. Podle výzkumníků z lékařské fakulty Harvardovy univerzity mentální trénink, pravidelné cvičení i udržování smysluplných vztahů pomáhají snižovat jak rizika fyzických onemocnění, tak zabraňují zhoršování mentálních funkcí.1  

Rozvoj a vzdělávání v pozdějším věku

Mentální trénink  

K mentální stimulaci můžete využít např. Univerzity třetího věku, které v současné době nabízí již téměř všechny významné vysoké školy (jejich seznam můžete najít např. zde).  

Existuje i množství klubů pro seniory (např. SenSenSeniorPointSenior clubSenior fitnes, Centra denních služebDenní stacionáře apod.), vzdělávat se můžete samozřejmě i z domova (např. projekt Právě teď! přináší na youtube videa pro trénování paměti, návody na domácí cvičení, ale i tipy na výlety či vaření, vzdělávání se ve finanční nebo počítačové gramotnosti a také o bezpečnosti práce na internetu). K trénování mozku můžete využít i křížovky, sudoku či nejrůznější kvízy.  

Pohyb 

Podle posledních výzkumů pravidelný sport snižuje riziko vzniku osteoporózy, Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby a celkově zmírňuje příznaky stárnutí. Samozřejmě záleží na tom, jaký měl člověk vztah ke sportu po celý život. Když se sedmdesátiletý člověk, který nikdy nesportoval, rozhodne vyjet na běžky, nemusí to dopadnout nejlépe. Naproti tomu nadšený celoživotní lyžař se při troše opatrnosti nemusí lyžování vzdávat ani ve vysokém věku. Existují ale sportovní aktivity, se kterými můžete bez jakéhokoli zdravotního rizika začít i v pozdějším věku. Mezi nejvhodnější patří chůze, cyklistika nebo plavání. Pomalu se začínají prosazovat i poněkud „exotičtější aktivity“ jako např. Nordic walking (sportovní chůze se speciálními sportovními holemi), walking fotbal“ (neboli fotbal v chůzi – sport, který vznikl ve Velké Británii) či původně francouzský společenský sport pétanque (pravidla tohoto sportu najdete např. zde a hrát ho můžete téměř kdekoli, kde najdete minimální rozměr hřiště 4 x 15 m).  Poslední dva jmenované mají i tu výhodu, že se mohou stát dobrým důvodem pro pravidelné setkávání s dalšími lidmi.  

Mezi pohyb se samozřejmě počítají i domácí práce, kutilství nebo práce na zahrádce, takže omezeni jste pouze vlastní fantazií.  

Vztahy 

Někdy bývá realita staršího věku od idealistické představy smysluplně tráveného volného času dost odlišná. Většinu času nám může zabrat péče o partnera či jiného rodinného příslušníka nebo můžeme být konfrontováni se selháváním vlastního těla. I když to není jednoduché, je důležité nepropadat beznaději. Někomu může pomoci sdílet svoji bolest s ostatními a vědomí, že v tom není sám. Zde mohou pomoci mj. svépomocné skupiny (např. skupina PEČUJEME O PEČUJÍCÍAktivní senioři z Prahy a okolíPEČUJÍCÍ & přátelé, Pečujeme o své blízké doma na Facebooku) či nejrůznější poradenské linky a portály (např. Pečuj doma Péče.czSOS domácí péče, Péče o své rodiče, Starám se a pracuji, Linka důvěry/senior telefon Život 90Linka seniorů Elpida).  

Je přirozené, že nám situace může občas přerůstat přes hlavu. Proto je potřeba naučit se říct si o pomoc včas – ať už od rodinných příslušníků nebo prostřednictvím specializovaných služeb.   

Ať už je vaše situace jakákoli, netrapte se zbytečným výčitkami a snažte se zaměřit na pozitivní stránky života. Podle psychologů moudrost staršího věku spočívá mj. v tom nelitovat příležitostí, které člověku unikly a ve schopnosti vytvořit si vlastní měřítka spokojenosti (místo porovnávání se s ostatními). Nepotřebujete už nikomu nic dokazovat. Je jen na vás, zda vás víc těší společnost druhých nebo upřednostňujete chvíle o samotě (např. při poslechu oblíbené hudby). Někdo může mít ambice zdolávat i ve vysokém věku náročné výzvy, pro někoho jsou díky okolnostem výzvou i běžné každodenní aktivity. Neexistují “správné činnosti”, které vám zajistí spokojené stáří – z velké míry rozhoduje přístup, který zvolíte.

To, že seniorský věk může být (bez ohledu na okolnosti) smysluplně prožitým obdobím, dokazují mj. i průzkumy spokojenosti. Podle nich jsou starší lidé v průměru významně spokojenější než střední generace.