Zdraví, rodina, vztahy

Každý člověk bez ohledu na věk či postavení má ve společnosti své místo a může být užitečný. Je důležité, aby člověk dělal nejen něco pro sebe, ale i pro své okolí. Jakákoliv dobrovolná činnost nebo aktivita – sousedská, obecní – je velmi přínosná pro nás i pro naše okolí. Naše hledání na otázku, jak být užitečný nám přineslo několik témat, která vám teď přiblížíme. 

Potřeba užitku

Být užitečný znamená umět požádat o pomoc 

Mezigenerační rozdíly jsou přirozenou součástí našich životů. Rozdílné názory a myšlení by však neměly být důvodem k tomu, abychom zapomínali na vzájemnou podporu a pomoc. Aby vás někdo mohl požádat o pomoc, musí vám důvěřovat. Vzájemná důvěra vzniká postupným poznáváním a komunikací. Dokážeme mluvit a jednat s našimi blízkými, sousedy a ostatními tak, aby vznikl dostatečný prostor pro vzájemnou důvěru? Mohou se na nás v případě nouze obrátit se žádostí o pomoc? 

A požádat o pomoc je pro mnohé z nás obtížné, často nám v tom brání naše hrdost, někdy i špatné zkušenosti z minulosti. Pokud se však naučíme požádat ostatní o pomoc, mohou se díky nám cítit užiteční. Všichni se tak postupně učíme vzájemnému porozumění a posilujeme pocit sounáležitosti ve společnosti. 

Být užitečný neznamená nechat se zneužívat. Znamená to nabízet to, čeho jste schopni a co nám samotným přináší radost 

Pokud chováme úctu sami k sobě, dokážeme si vážit i ostatních. Pomáhat a být užitečný neznamená, že se budete před někým ponižovat, ale ani že budeme ponižovat ostatní. Měli bychom si pomáhat. Ale ne za každou cenu. Prarodiče nemají povinnost hlídat svá vnoučata. Když budou mít prostor, aby si společný čas s vnoučaty mohli užít v klidu a radostně, tak bude jejich společně strávený čas přínosný pro všechny. Jednoduché pravidlo, které platí i pro naše vztahy s okolím. 

Dejme vědět ostatním, co umíme a co víme. Ale nezapomeňme si stanovit své limity 

Naše schopnosti a vědomosti s přibývajícím věkem nemizí. Naopak, díky tomu, že víme, jak je správně využít, nabývají na síle. Pokud chceme jít ostatním příkladem, měli bychom jim dát vědět, co umíme a víme. Zároveň bychom však měli znát a respektovat své vlastní limity. 

Umění naslouchat, trpělivost, pochopení a nadhled 

Podle nedávno vydané studie profesorky psychologie ze Stanfordské univerzity Laury Carstensenové zažívá většina lidí ve stáří více pozitivních pocitů než v jiných etapách života. Jak lidé stárnou, jsou emočně vyrovnanější, více se zajímají o nejrůznější problémy okolního světa a prokazují celkově více empatie. Jejich rozvaha a z pohledu mladší generace často pomalost vyvažuje dravou a rychlou energii mládí. Oba přístupy jsou důležité, protože se navzájem doplňují. Vy mladší, naučte se tedy alespoň občas zpomalit nebo zastavit a dát prostor rodičům, prarodičům a starším občanům. Naučte se naslouchat v klidu a pokud možno nezaujatě jejich radám a postřehům. Třeba se dozvíte něco nového. 

Vytvořte pro své blízké prostor k seberealizaci 

Spousta seniorů a starších lidí se cítí v naší společnosti osaměle. Bez pomoci okolí však nedokáží překonat izolaci. Víte, v čem jsou vaši rodiče nebo starší sousedi zdatní? Znáte jejich sny a touhy? Pokud znáte odpověď alespoň na jednu z předchozích otázek, nebude pro vás určitě náročné pomoci jim najít nebo vytvořit pro ně místo ve společnosti, kde by se mohli realizovat a cítit se užiteční. 

9. 3. 2022, aktualizováno 13. 10. 2023