Zdraví, rodina, vztahy, Aktuality

Zásady správné ústní hygieny jsou nám vštěpovány od útlého dětství. A určitě ne nadarmo. Zanedbaný chrup může totiž přispívat k mnoha závažným onemocněním. 

Péče o chrup je důležitá v každém věku

Připomínejte to i svým blízkým seniorům a nenechte je tuto důležitou rutinu, třeba kvůli zhoršenému psychickému nebo fyzickému stavu, zanedbat. Při snížené pohyblivosti může pomoci elektrický kartáček, který může péči o chrup seniorovi v mnohém usnadnit. Péči o protézu, které se hodně lidí v pozdějším věku nevyhne, zase vysvětlí ošetřující zubař. Je ji potřeba minimálně jednou týdně ukládat do speciálních roztoků a mechanicky čistit. 

Technika se v zásadě nemění 

Péče o chrup se v pozdějším věku v zásadě nijak nemění. Nejdůležitější je dodržovat minimální frekvenci dvakrát denně, používat adekvátní pomůcky a také volit vhodné produkty ústní hygieny. 

V seniorském věku lidé velmi často trpí paradentózou a záněty dásní — pomozte svému blízkému s výběrem vhodných pomůcek a prostředků ústní hygieny. Poradit se můžete přímo s ošetřujícím zubařem.  

Onemocnění chrupu může mít negativní vliv na celkové zdraví 

Zanedbání péče o chrup má negativní následky na celkové zdraví. Vzniklá zánětlivá ložiska se mohou usazovat v srdci, ledvinách a dalších orgánech a v krajním případě přispívat ke vzniku infarktu či mrtvice. 

Často jde o začarovaný kruh i v souvislosti s výživou. Pokud začnou zuby vypadávat, může to mít příčinu v nedostatku vápníku a některých vitamínů. Bez zubů se však spousta lidí začne vyhýbat stravě, která vyžaduje důkladnější kousání.  

Špatné zuby navíc představují i společenské stigma – mnoho seniorů se vyhýbá různým návštěvám a setkáním, protože se za stav svých zubů stydí. 

Pravidelné prohlídky u zubaře  

Dohlédněte na to, aby váš blízký chodil na pravidelné zubní prohlídky. Zdravotní pojišťovna je hradí dvakrát do roka. Pamatujte na to, že zanedbaný chrup s sebou nese velká rizika a také mnohem větší náklady než preventivní péče. 

Pojišťovny začínají přispívat na kvalitnější a odolnější materiály (estetické plášťové korunky z kompozitního plastu, příspěvek 2500Kč na lepší částečně snímatelnou náhradu nebo 4500Kč na lepší celkovou náhradu).

Starší lidi často odrazují ceny, obzvlášť v případě potřeby zubní protézy či nákladnějšího výkonu – mluvte o tom s nimi a zkuste jim nabídnout finanční výpomoc. 


Pro detailnější informace doporučujeme navštívit stránky Nazuby.cz