Zdraví, rodina, vztahy

„Co se mnou bude, až….? A jak to zvládnu? Nezatíží to mou rodinu? A jak bych to vlastně chtěl?“

Obavy z budoucnosti

S přibývajícím věkem přibývají i problémy stáří. Je to přirozené, některé věci se zkrátka změnit nedají, musíme se s nimi smířit a přijmout je. Zároveň se ale na některé z nich můžeme připravit. 

  • Chci žít co nejdéle doma nebo dávám přednost třeba domovu pro seniory?
  • A kde je ta hranice, kdy se to mění?
  • Jaké služby mi mohou pomoci doma zůstat?
  • Jsou v mém bydlišti dostupné?
  • Chci zůstat v domě nebo bytě, kde žiju teď nebo to ještě změnit? A lze to?

To jsou jen některé otázky, které si musí senior zodpovědět, když se připravuje na pokračující stárnutí.

V ideální případě doporučujeme sejít se jako rodina, promluvit si o přáních seniora, o tom co je v našich silách jako rodiny, jak se kdo z nás chce a může zapojit. Takové setkání je možné i s odborníkem, který vám pomůže zorientovat se ve službách a možnostech.

Vždy je lepší podobné situace řešit v předstihu. Tlak a stres jsou nejhorší prostředky pro rozhodování. Mluvme spolu o svých představách, ale i o svých straších a nejistotách. Ty budou patrně jak u seniora, tak u jeho blízkých. Otevírají se témata nemocí, omezení, závislosti na ostatních, ale třeba i odchodu. To mohou být témata složitá a smutná, na která nejsme připraveni, každý si je potřebuje zpracovat  a nějaký čas nám podobná diskuze zabere. Počítejme s tím. Protože kdo je připraven, není překvapen.

Mít plán je v tomto případě důležité i proto, že některé služby je třeba poptávat s dostatečným předstihem a jejich zmapování při diskuzích o budoucnosti může být velmi užitečné.

Ve stáří je pro nás stejně jako v jakékoli jiné životní etapě důležité moci o svém životě rozhodovat. A diskuze o představách a možnostech budoucího uspořádání je k tomu nejlepší cestou.