Zdraví, rodina, vztahy

Úmrtí blízké osoby, se kterou jste tolik let žili, je pokaždé šok. Záleží i na způsobu odchodu. Nejvíce zatěžující bývají náhlá úmrtí v nemocnicích, které jako by na takovou situaci nebyly připraveny – a někdy bývají setkání s necitlivým personálem téměř stejně traumatizující jako samotné úmrtí. 

Smrt blízké osoby

Na někoho událost dolehne hned, na někoho třeba i po několika týdnech. Každý se s ní vyrovnává po svém a každý způsob je správný, pokud je účinný. Hlavně si nic nevyčítejte. Pokud můžete, podělte se o starosti se zařizováním úředních věcí celá rodina. Důležité je i správně zvolené a správně prožité rozloučení – je to prastarý rituál, který má smysl. 

Až odezní první nával emocí, posaďte se celá rodina a společně v klidu proberte novou situaci. Proberte, jak ji snášíte? Zvládáte provoz domácnosti – prakticky i finančně? Jak může pomoci širší rodina? Co bude dál? 

Po několika měsících logicky opadne i zájem o pozůstalé. Blízcí žijí své životy a nemusí si uvědomit nastalou samotu. Proto doporučujeme - připomeňte se jim, neagresivně a věcně řekněte, jak se cítíte – je to lepší a hlavně účinnější než nějaké triky a ublížená slova. V běhu starostí všedního dne si často ani neuvědomíme, jak sám senior teď může být. Proto blízkým doporučujeme - myslete na něj a buďte s ním v co nejužším a nejčastějším kontaktu. Pečlivě sledujte jeho kondici, dejte pozor na známky náhlého chátrání nebo zanedbávání. 

Pro vdovu/vdovce je nesmírně důležité, v okamžiku, kdy bude mít alespoň trochu sil, začít znovu chodit mezi lidi, udržovat a obnovovat stará přátelství, navazovat nová. Samota je devastující, velmi rychle dochází ke ztrátě základních návyků. Její zvládání není jednoduché a je potřeba se ho naučit! Dbejte na sebe, dělejte si radost. I když se to tak může zdát, váš život neskončil a váš partner by určitě nechtěl, abyste se zbytkem života jenom protrápili. To že se zasmějete nebo budete mít radost, neznamená, že neuctíváte dostatečně jeho památku. Dejte si pozor na alkohol – prázdnota svádí k jeho každodenní konzumaci. 

Pokud trpíte úzkostmi a pocitem prázdnoty, je to naprosto pochopitelné. Svěřte se s tím svému lékaři, určitě najdete vhodné prostředky, jak situaci zvládnout. Určitě má smysl přemýšlet o odborné pomoci, akutní i dlouhodobé. Pokud to lékař doporučí, není nic špatného na tom, nechat si pomoct i léky, které pomohou překlenout nejtěžší okamžiky. Nechat si předepsat pomáhající léky není nic divného ani neobvyklého. Je zvláštní, kolik lidí se ještě dnes dívá na antidepresiva s nedůvěrou. Jde o účinné, a přitom šetrné řešení – a proč se zbytečně trápit, když existuje? 

Rady, informace a důležité kontakty týkajíc se tohoto tématu najdete na webu neziskové organizace Cesta domů. Využít můžete také anonymní telefonické Linky seniorů od organizace Elpida, nebo organizace Život 90. 

10. 3. 2022, aktualizováno 23. 5. 2023