Zdraví, rodina, vztahy

Úmrtí blízké osoby, se kterou jste tolik let žili, je pokaždé šok. Záleží i na způsobu odchodu. Nejvíce zatěžující bývají náhlá úmrtí v nemocnicích, které jako by na takovou situaci nebyly připraveny – a někdy bývají setkání s necitlivým personálem téměř stejně traumatizující jako samotné úmrtí. 

Smrt blízké osoby

Na někoho událost dolehne hned, na někoho třeba i po několika týdnech. Každý se s ní vyrovnává po svém a každý způsob je správný, pokud je účinný. Hlavně si nic nevyčítejte. Pokud můžete, podělte se o starosti se zařizováním úředních věcí celá rodina. Důležité je i správně zvolené a správně prožité rozloučení – je to prastarý rituál, který má smysl. 

Až odezní první nával emocí, posaďte se celá rodina a společně v klidu proberte novou situaci. Proberte, jak ji snášíte? Zvládáte provoz domácnosti – prakticky i finančně? Jak může pomoci širší rodina? Co bude dál? 

Po několika měsících logicky opadne i zájem o pozůstalé. Blízcí žijí své životy a nemusí si uvědomit nastalou samotu. Proto doporučujeme - připomeňte se jim, neagresivně a věcně řekněte, jak se cítíte – je to lepší a hlavně účinnější než nějaké triky a ublížená slova. V běhu starostí všedního dne si často ani neuvědomíme, jak sám senior teď může být. Proto blízkým doporučujeme - myslete na něj a buďte s ním v co nejužším a nejčastějším kontaktu. Pečlivě sledujte jeho kondici, dejte pozor na známky náhlého chátrání nebo zanedbávání. 

Pro vdovu/vdovce je nesmírně důležité, v okamžiku, kdy bude mít alespoň trochu sil, začít znovu chodit mezi lidi, udržovat a obnovovat stará přátelství, navazovat nová. Samota je devastující, velmi rychle dochází ke ztrátě základních návyků. Její zvládání není jednoduché a je potřeba se ho naučit! Dbejte na sebe, dělejte si radost. I když se to tak může zdát, váš život neskončil a váš partner by určitě nechtěl, abyste se zbytkem života jenom protrápili. To že se zasmějete nebo budete mít radost, neznamená, že neuctíváte dostatečně jeho památku. Dejte si pozor na alkohol – prázdnota svádí k jeho každodenní konzumaci. 

Pokud trpíte úzkostmi a pocitem prázdnoty, je to naprosto pochopitelné. Svěřte se s tím svému lékaři, určitě najdete vhodné prostředky, jak situaci zvládnout. Určitě má smysl přemýšlet o odborné pomoci, akutní i dlouhodobé. Pokud to lékař doporučí, není nic špatného na tom, nechat si pomoct i léky, které pomohou překlenout nejtěžší okamžiky. Nechat si předepsat pomáhající léky není nic divného ani neobvyklého. Je zvláštní, kolik lidí se ještě dnes dívá na antidepresiva s nedůvěrou. Jde o účinné, a přitom šetrné řešení – a proč se zbytečně trápit, když existuje? 

Rady, informace a důležité kontakty týkajíc se tohoto tématu najdete na webu neziskové organizace Cesta domů. Využít můžete také anonymní telefonické Linky seniorů od organizace Elpida, nebo organizace Život 90.