Karanténa už je pro mnoho z nás dlouhá, a i když dochází a nadále snad bude docházet k jejímu postupnému rozvolňování, na běžné společenské aktivity si ještě nějakou dobu počkáme. Pokud karanténu dodržujete, omezil se nejen váš kontakt s rodinou, ale ani v obchodě či na poště není prostor, čas a chuť prohodit pár slov. Kontaktu mezi lidmi ubylo.

Co dělat při záchvatu paniky?

Taková situace je pro většinu z nás velmi výjimečná a je velkým náporem na naši psychiku. Je běžné, že naše nálada kolísá. V této situaci se můžete setkat i se silným záchvatem paniky, na který nejste v běžném fungování zvyklí a nevíte, jak se s ním vypořádat. Vzhledem k neobvyklosti a náročnosti situace je panika reakcí, která není nikterak nenormální.

Paniku lze popsat jako velký strach, pocit strachu, o kterém si myslíte, že už ho nezvládnete. K psychice se přidává tělesná reakce, lidem se často třesou nohy nebo celé tělo a špatně se jim dýchá.

K jejímu překonání můžete zkusit několik rad:

Uzemění

Sedněte si na židli, narovnejte záda, dlaněmi se opřete do kolen a plosky nohou se opřete do země. Už samotný posez, při kterém se tzv. uzemníte nebo ukotvíte může pomoci. Soustřeďte se na to, jak se fyzicky cítíte. Kde cítíte napětí nebo naopak uvolnění.

Napijte se chladné vody

Natočte si sklenici chladné vody a pomaluju ji pijte. To může velmi pomoci s příliš rychlým nebo přerývaným dechem.

Dýchejte

Zkuste tzv. trojúhelníkové dýchání. Vydechněte, jak jste zvyklí, pak se pomalu nadechujte a počítejte u toho v duchu od 1 do 4, zadržte dech a počítejte stejně a nakonec se stejným počítáním vydechněte. Pokud by vám trojúhelníkové dýchání nevyhovovalo, můžete zkusit se třikrát pomalu nadechnout a vydechnout.

Přítomnost 

Pomozte své mysli uniknout ze spirály těžkých myšlenek. Koukněte se kolem sebe a vyjmenujte 3 věci, které vidíte. Zaposlouchejte se a řekněte, co slyšíte. To samé můžete zkusit s čichem (co cítíte) nebo hmatem (jaký je povrch věci, které se dotýkáte). Vše můžete jmenovat nahlas, pokud vám to bude lépe pomáhat.

Zatřepte se 

Můžete zkusit jemně protřepat jednotlivé části těla. Protřepání pomáhá k uvolnění zatnutých svalů, což může být jeden z následků dlouhodobého stresu.

Řekněte si o pomoc 

Nebojte se, říct si o pomoc odborníka. Je to stejné jako když upadnete, silně vás bolí noha, nemůžete na ni došlapovat a jdete k lékaři. Je to normální a může vám to velmi pomoci. Nejrychlejší cestou je kontaktovat některou z tísňových linek. Každý den mezi 8:00 a 20:00 můžete volat na Linku seniorů Elpida na telefonní číslo 800 200 007. A nonstop je možné volat na linku důvěry Senior Telefon Života 90. I tato linka je bezplatná a její telefonní číslo je 800 157 157.

Bezpečné místo 

Ve chvíli, kdy vám to Vaše psychika umožní, můžete zavřít oči a v duchu se přenést na své nejmilovanější a bezpečné místo na světě. Již pouhá představa takového místa nám pomůže prožívat kladné emoce a získat v tuto chvíli tak potřebný klid.

I když nám teď karanténa připadá dlouhá, je to jen období, které skončí. Zase se budeme moci navštěvovat s rodinou i prohodit pár slov se sousedem nebo prodavačkou. Pro naprostou většinu z nás jsou to náročné chvíle a je normální, že na ně reagujeme různě a často tím překvapíme i sami sebe.

Pokud to jde, zkuste zjistit, co paniku vyvolalo a podobné situaci se pro příště vyhnout nebo se na ni předem připravit jako na možný zdroj paniky.

Zkuste nezůstávat sami, využijte všech dnešních vymožeností, které nám pomáhají být i v téhle situaci alespoň trochu spolu.

Držím nám všem palce, to zvládneme,
Tereza Brunerová, psycholožka a právnička