Není zatím příliš obvyklé připravovat naše domovy na stáří. Většinou, když cítíme, že je tato část našeho života ještě daleko, a současné bydlení nám vyhovuje, nemáme potřebu pouštět se do jeho větších úprav. Řešit však větší změny domácnosti až ve chvíli, kdy je pro to akutní potřeba, může být nákladné, stresující a někdy i velmi těžko proveditelné. Pokud pro to nebude naše bydlení zařízeno, může se stát, že v něm vzhledem k naší zdravotní situaci nebudeme moci zůstat. Pokud však náš byt či dům připravíme s předstihem, máme síly a čas si vše promyslet i zrealizovat a máloco nás poté zaskočí. Může nám to později pomoci zůstat doma, v prostředí, které důvěrně známe, déle, samostatně a v bezpečí. Jak ale takto dopředu přemýšlet? Kde a s čím případně začít?

Jak připravit své bydlení na stáří?

Lokalita vašeho bydlení

Než se pustíte do větších zásahů, zvažte, zda je vůbec místo, ve kterém nyní bydlíte, to, kde byste chtěli také zestárnout. Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, neboť do takového rozhodování vstupuje mnoho různých faktorů. Zvažte ale například, zda, pokud jste v bytě, má dům výtah. Zhodnoťte, jak daleko je vaše rodina a přátelé a jak složitá je k nim cesta. Zaparkujete pohodlně v blízkosti vašeho bydlení? Je blízko hromadná doprava? Jsou v okolí dobře dostupné služby, které rádi využíváte? Je si v blízkém okolí kde sednout a kde trávit čas? Jsou v okolí dobře dostupné zdravotnické nebo sociální služby?

Pokud se rozhodnete své bydlení připravit na stáří, níže najdete některé základní úpravy, nad kterými můžete začít přemýšlet.

Koupelna

Největším a nejnákladnějším zásahem bývá přestavba koupelny. Je dobré zamyslet se nad tím, jak je váš byt či dům uspořádán, zda je například ložnice a koupelna s toaletou na stejném patře nebo zda musíte jít na toaletu po schodech. Pokud to lze, pohodlnější a bezpečnější je upravit dispozice tak, aby byly nejen tyto dvě místnosti na jednom podlaží.  V koupelně je praktické vyměnit vanu za sprchový kout s nízkou vaničkou nebo ideálně za tzv. walk in sprchový kout. Do obou variant lze umístit sedátko, které zvýší vaši samostatnost nebo případně usnadní pomoc s hygienou druhého člověka. Protiskluzová dlažba nebo alespoň podložka a vhodně umístěná madla jsou základními prvky prevence pádů, které navíc užívání koupelny nijak neomezí ani v době, kdy ještě nejsou potřeba. Při přestavbě koupelny i toalety nezapomínejte také na dostatek prostoru pro případný vozík a jeho otočení.

Bezpečnost

Vyvarovat se pádům, a udělat tak vaše bydlení bezpečnější, lze především odstraněním, zabezpečením nebo alespoň označením výškových rozdílů, schodů, vysokých prahů a lišt, upravením průchozích šířek mezi nábytkem, instalací zábradlí a madel, přesunutím volných koberečků a dalších neupevněných předmětů mimo hlavní cesty, a v případě potřeby také instalací ramp. S ohledem na možné zhoršení zraku je dobré vyvarovat se také příliš lesklým nebo vzorovaným podlahám, které mohou být matoucí.

V dnešní době existuje také mnoho technologických pomůcek do domácnosti. Detektory kouře nebo oxidu uhelnatého, termostaty proti opaření, alarmy na dveře, časovače na sporák a další vám mohou pomoci zajistit větší bezpečnost.

Osvětlení

Kde to jde, pokuste se zvýšit intenzitu osvětlení. S přibývajícím věkem je potřeba až třikrát více světla než dříve a lepší osvětlení vám pomůže i nadále samostatně vykonávat činnosti, na které jste zvyklí. Kromě zajištění maximálního přístupu denního světla můžete vyměnit žárovky za výkonnější a přidat zdroje světla, obzvlášť v místech, kde se nejvíce zdržujete nebo kde je třeba větší obezřetnosti. Užitečná jsou světla s možností ovládání intenzity nebo světelné zdroje se senzorem pohybu, které lze využít například na označení cesty na toaletu.

Kuchyň

Zamyslete se také nad uspořádáním kuchyně a jejím bezpečným užíváním. Ve vyšším věku může být náročné ohýbat se k troubě nebo vyndávat těžké věci z horních skříněk. Při úpravě bydlení proto můžete zvážit nejen umístěním trouby do pohodlné výšky. Můžete také přeorganizovat obsah skříněk tak, aby těžké věci nebyly úplně u země nebo naopak moc vysoko, můžete použít systém otevřených polic nebo upravit výšku pracovní desky. Pohodlné, a v některých případech i nutné, je mít možnost si ke kuchyňské lince sednout, tedy mít pod pracovní deskou volný prostor.  Nejen s tím je výhodné při úpravách počítat.

Jak se mi tu bude žít?

Jako takové orientační vodítko k dalším úpravám může sloužit také vlastní zamyšlení. Pokud byste si v současném místě přáli zestárnout, představte si, zda se vám v jeho aktuální podobě bude pohodlně žít i až vám bude 70, 80, nebo i víc. Dostanete se do všech místností i s chodítkem nebo na vozíčku? Budete si moci pohodlně, bezpečně a sami uvařit? Umyjete se bez pomoci, když budete mít nohu v sádře, berle nebo zkrátka horší stabilitu a pohyblivost? Dosáhnete na všechny skříňky a věci v nich? Budete moci pokračovat v činnostech, které máte rádi, i když hůř uvidíte? Dostanete se z bytu ven?

Sami víte nejlépe, co je pro vás ve vašem domově důležité a o jaké činnosti byste nechtěli přijít. Pokud nad úpravami vašeho bydlení začnete uvažovat už nyní, zvýšíte tím pravděpodobnost, že až budou některé z výše položených otázek aktuální, bude vám vaše bydlení oporou.

Anežka Příhodová, architektka