Jak bychom chtěli bydlet, až budeme staří?

Aktuality

Jak si představuje váš ideálně strávený den? Co byste rádi dělali, koho byste potkali, kam byste zašli? Na podobné otázky jsme hledali odpovědi v rámci workshopu „Senioři a bydlení“, který pořádal Sue Ryder ve spolupráci se Skautským institutem.

Jak bychom chtěli bydlet, až budeme staří?

Na setkání jsme také probírali běžné situace každodenního života a podívali se na ně očima starších lidí s omezeními. Mnohem hůř se plánuje den, když víte, že bez pomoci sám daleko nedojdete. Nebo když se vám zhorší zrak tak, že se necítíte jistě na ulici mezi lidmi. Váš pohled na obyčejné denní činnosti se úplně změní.

Celou další diskuzí se tak nesly otázky a také obavy spojené s tím, jak rodiny vnímají odpovědnost za své blízké. Jak je důležité s předstihem přemýšlet nad tím, co je potřeba udělat pro to, abychom i s omezeními mohli žít co nejdéle v nám známém prostředí.

Vše bylo podloženo daty z výzkumů. Nejzásadnějším zjištěním bylo, že valná většina lidí chce zůstat na stáří doma. A můžeme se tak ptát nejen sami sebe - víme od svých blízkých, jak chtějí, aby o ně bylo postaráno, až to budou potřebovat? Víme, co chceme my, aby naši blízcí podnikli, až budeme potřebovat jejich pomoc?

Celým workshopem účastníky provedl ředitel neziskové organizace Sue Ryder Matěj Lejsal a architektka Anežka Prokopová. I díky nim si pak přítomní mohli vyzkoušet to, co je možná hudbou budoucnosti – naplánovat soužití více generací v jednom místě. „Když víte, co potřebujete, čeho se nechcete nebo nemůžete zříct, tak pak můžete snáz hledat možnosti, jak nezůstat ve stáří sám,“ řekl na závěr Matěj Lejsal.

Architektka Anežka Prokopová se věnovala tomu, jak je důležité si zmapovat okolí svého bydliště. Upozornila nás na důležité body - máme v blízké vzdálenosti lékaře, potřebné obchody, ale třeba i obyčejné lavičky? Ty jsou pro seniora velmi důležité. Jako odpočinek na cestě jsou naprosto nenahraditelné. Kdy máme uvažovat o změně bydlení? Jak je důležité dobře zvážit jaké výhody a nevýhody má bydlení, kde bychom chtěli na stáří zůstat? To vše byly otázky, které nám běžely hlavou ještě při odchodu ze Skautského institutu.

Probrali jsme také úpravy bytu či domu, na které můžeme myslet dřív, než sami zestárneme. Jak daleko je toaleta od naší ložnice? Jak vybavit koupelnu, abychom si zde nezpůsobili úraz? Koupelna je totiž místo, kde se stane nejvíce úrazů v domácnosti. Už s předstihem tak můžeme položit protiskluzové dlaždice, přidělat madla a místo vany sprchový kout se sedátkem.

Možná vám to přijde předčasné, ale na stáří je třeba myslet dřív, než sami zestárneme.

Denisa Ratajová, vedoucí PR a komunikace Sue Ryder

Poradna

Máte otázky na téma stáří? V naší poradně najdete odpovědi na ty nejdůležitější otázky týkající se stáří, a pokud nenajdete to, co hledáte, neváhejte nám svůj dotaz napsat.

Obsah poradny pravidelně aktualizujeme a doplňujeme o důležitá témata.

Témata

Potřebujete s něčím poradit?

Zavolat

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Zaregistrujte se a získejte více

  • Komentáře a sdílení vašich zkušeností.
  • Materiály a dokumenty ke stažení.
  • Přístup do dalších částí webu.
  • Pravidelný zpravodaj naší poradny.