Ze zdraví se stalo velmi komplikované téma. Vychází o něm stovky knih, o tu “správnou dietu” se vedou odborné spory. Většina z nás má přitom na starost i jiné věci než celé dny bádat nad složením jídelníčku. Nechceme utrácet tisíce za sportovní vybavení pro aktivity, na které pak stejně nemáme čas (nebo náladu). Na svůj “standardní život” spotřebujeme mnohdy tolik pevné vůle, že nám jí na změnu návyků už moc nezbývá.

4 pilíře zdraví

Britský lékař indického původu, Rangan Chatterjee, se ve své praxi, podcastu i svých knihách snaží vědecké poznatky zjednodušit a dostat do aplikovatelné podoby. Jeho přístup zaměřený na jednoduché změny životního stylu z něj udělal jednoho z nejpopulárnější lékařů Velké Británie s pravidelným pořadem na BBC a stovkami vyléčených pacientů. První z jeho knih, “Plán 4 pilířů / jak se zbavit nemocí”, se věnuje praktickým a jednoduchým návodům, jak zlepšit zdraví postupnými malými krůčky. 

Vzhledem k tomu, že kniha zatím v češtině nevyšla, přinášíme vám stručný přehled oblastí, kterým se v ní Chatterjee věnuje (viz tab. na konci článku). Nejde samozřejmě o nic převratného, podobných návodů bychom našli mnoho. Kniha je sympatická spíš přístupem, který nám nechce “vyrábět” výčitky svědomí. Místo toho nabízí jednoduché tipy, které může do svého života postupně zakomponovat opravdu každý. 

Pokud jste jako většina populace, v některých oblastech jste pravděpodobně úspěšnější než v jiných. A paradoxně právě těmto oblastem máte možná tendenci věnovat více pozornosti. Nebo se naopak zaměřujete pouze na ty, kde máte opravdu velký problém. Chatterjee konstatuje, že pro spokojený a zdravý život je lepší mít u všech “pilířů” dvojku (a celkový součet 8) než pětku u dvou a nulu u zbývajících (přestože součet 10 vypadá na první pohled “lépe”). 

Nikdo nám nedá návod, jaké skóre je pro nás to správné. Každý si pro sebe musíme najít hranici, kde se ještě změna “vyplatí”  nebo naopak - kdy už vynaložené úsilí nepřináší adekvátní benefity. Navíc na stejné podněty různí lidé reagují různě (zatímco někomu může např. v usínaní více bránit hluk, u jiného je to světlo). Chatterjee proto u každého z podtémat nabízí několik alternativních postupů, aby jejich zakomponování do našeho života bylo reálné a udržitelné.

My vám zatím přinášíme základní přehled “pilířů” a slib, že o některých se rozepíšeme detailněji. To, které to budou, můžete ovlivnit i vy - když nám napíšete, která témata by vás nejvíce zajímala.

4 pilíře zdraví

VSV