Finance, Aktuality

Příspěvek na bydlení. Poslední týdny často skloňované slovní spojení a ještě více dotazů k této tématice. V následujícím článku uvádíme dva příklady, ve kterých máte jako senior nárok na tuto sociální dávku vyplácenou Úřadem práce.

Příklady: Kdy má senior nárok na příspěvek na bydlení?

Ministerstvo práce a sociálních věcí zjednodušilo proces žádosti o příspěvek. Nově lze podávat o příspěvek žádost i elektronicky přes webovou stránku ministersva, je k tomu potřeba se prokázat prostřednictvím elektronické identity občana nebo Datové schránky. Pro případy technických potíží s aplikací je spuštěna v pracovní době telefonická linka s technickou podporou. Nadále lze žádat prostřednictvím zjednodušeného papírového formuláře na kterékoliv pobočce Úřadu práce ČR.

U seniorů, pokud nemají kromě důchodu další příjem, je vyplnění formuláře nejjednodušší, jak se dočteme na stránkách MPSV. Při vyplňování žádosti stačí zaškrtnout, že žadatel pobírá důchod, není tedy třeba shánět žádné další potvrzení. Pouze platí, že se musí dokladovat kompletní uhrazené náklady za bydlení. Když bydlíte ve vlastním, Úřad práce si to ověří v katastru. Pokud nebydlíte ve vlastním, tak stačí kopie nájemní smlouvy, dále také účty za energie a služby spojené s bydlením.

Příklad 1:

Paní Magdalena pobírá vdovský a starobní důchod v celkové výši 16 258 Kč. Bydlí v pronajatém bytě v libereckém kraji, ve kterém je nájemné 5 000 Kč. Zálohy za plyn jí byly zvednuty z 3 500 Kč na 8 000 Kč, zálohy za energii platí 1 700 Kč. Celkové náklady činí 14 700 Kč. 

Z hlediska žádosti o příspěvek na bydlení byly splněny obě podmínky:

  • náklady na bydlení jsou vyšší než 30% příjmů (v Praze 35%),
  • 30% příjmů jsou nižší než normativní náklady na bydlení.

Od 1. 10. 2022 má paní Magdalena nárok na příspěvěk na bydlení ve výší až 6 552 Kč měsíčně. Za období do 30. 9. 2022 (období před zvýšením normativů) je v jejím případě výše příspěvku 2 052 Kč měsíčně – lze žádat max. 3 měsíce zpětně, rozhodující je datum podání žádosti.

Příklad 2:

Manželský pár v seniorském věku, výše součtu starobních důchodů je 22 000 Kč měsíčně. Bydlí ve vlastním bytě na Praze 10 v družstevním vlastnictví, příspěvek družstvu je 5 290 Kč měsíčně, zálohy na energie (elektřina, plyn) činí 4 953 Kč měsíčně.

Z hlediska žádosti o příspěvek na byldení byly splněny obě podmínky:

  • náklady na bydlení jsou vyšší než 35% příjmů (bydlí v Praze),
  • 35% příjmů jsou nižší než normativní náklady na bydlení (bydlí v Praze).

Manželský pár má nárok na příspěvek na bydlení ve výši až 2 543 Kč měsíčně (výše od 1. 10. 2022). Pokud stihne pár podat žádost co nejdříve, bude jim náležet ještě příspěvek na září 2022, který má však stejnou výši 2 543 Kč včetně zohlednění nižších normativů za toto období.

Klára Buttová, sociální pracovnice


Pokud máte ohledně příspěvku na bydlení otázky, nejlepší je obrátit se přímo na Úřad práce. Poradit se můžete také s námi skrze formulář pro zaslání dotazu, nebo přes naši poradenskou linku v uvedené dny a časy.