Finance, Aktuality

Blížící se odchod do důchodu je dobrou příležitostí zjistit, jaké možnosti vám nabízejí banky.

Nebojte se zeptat, na co máte nárok

Lenka (63 let): 

K té samé kadeřnici chodím už asi patnáct let, teď ale možná přišel čas na změnu. Když jsem od ní minulý týden odjížděla, stoupl si v tramvaji kousek ode mě mladík a povídá: „Paní, nechcete si sednout?“ Usmíval se a myslel to dobře, ale mě tím úplně vykolejil. Copak s tím novým účesem vypadám jako stará bába? Řekla jsem, že děkuji, že jedu jenom kousek, a v duchu odpočítávala vteřiny, než konečně budu vystupovat. Pořád na to musím myslet. Možná mi tím život chce naznačit, že do důchodu už opravdu není daleko... 

Příprava na odchod do důchodu

Na to, co bude, až půjdete do důchodu, je dobré myslet už pár let předem. S předstihem se lépe připravíte na dobu, kdy vás pravděpodobně čeká nižší příjem, ze kterého je těžší něco ušetřit, případně splácet půjčky. 

Na jednu stranu budete mít sice nárok na různé seniorské slevy, zároveň by vás mohly překvapit například vyšší náklady na energie – mimo jiné i proto, že budete nejspíš trávit víc času doma než v aktivním věku. Pokud máte do důchodu pár let čas, popřemýšlejte, jestli by nebylo dobré si ještě něco našetřit. 

A pokud máte půjčky, udělejte naopak maximum pro to, abyste měli co nejvíc splaceno ještě před odchodem do starobního důchodu! 

Blížící se důchod je také dobrá příležitost podívat se na to, co banky seniorům nabízejí. Nebojte se v kterékoli bance zeptat, na co všechno máte nárok, ať o nějakou výhodu nevědomky nepřijdete. 

Doporučení

Rozhodně doporučujeme nechat si posílat důchod na bankovní účet. Na to stačí vyplnit formulář a poslat na Českou správu sociálního zabezpečení. Samozřejmě, můžete si pro peníze také chodit sami každý měsíc na poštu. Za hotovostní výplatu důchodu se ale platí. Nehledě na to, že je nebezpečné nosit u sebe tolik peněz v hotovosti. 

Při každém výběru hotovosti nebo platebním převodu si banky ověřují vaši totožnost, aby se k penězům na vašich účtech nedostal nikdo cizí. Na pobočce chtějí občanský průkaz, v internetovém bankovnictví přihlašovací údaje a v bankomatu PIN. Obezřetnost je v tomto případě rozhodně namístě: vaše peníze jsou v bezpečí před zloději. 

Na druhou stranu se k vašim penězům ale nedostanou ani vaši blízcí, když to bude potřeba. Aby vám partner, partnerka, syn nebo dcera mohli s věcmi okolo účtu pomáhat, můžete jim nastavit takzvaná disponentská práva. Díky nim může váš blízký třeba vybrat peníze a zaplatit účty za energie během vašeho pobytu v nemocnici. Disponent, jehož si sami zvolíte, má přístup k vašemu bankovnímu účtu, může mít platební kartu a přístup k elektronickému bankovnictví. Disponentů můžete mít víc a lze nastavit i pravidla, jak mohou s vaším účtem nakládat. Důležité je, aby to byli lidé, kterým naprosto důvěřujete. Pro nastavení disponentských práv přijďte na pobočku banky oba. Vy i nový disponent osobně. 

S odchodem do důchodu také souvisí hodně papírování. Proto se hodí mít, pokud možno, všechno dopředu připravené a ušetřit si obíhání úřadů na poslední chvíli. Doporučujeme přečíst si Příručku budoucího důchodce na stránkách ČSSZ, kde zjistíte vše potřebné. 

Během roku 2022 dosáhnou řádného důchodového věku: 

 • Muži: ročník 1958 – muži narození v březnu až prosinci
 • Ženy bez dětí: ročník 1958 – ženy narozené v březnu až prosinci
 • Ženy s dětmi:
  • ročník 1959 – ženy s jedním dítětem narozené v lednu až říjnu
  • ročník 1960 – ženy se dvěma dětmi narozené v lednu až říjnu
  • ročník 1961 – ženy se třemi nebo čtyřmi dětmi narozené v lednu až říjnu
  • ročník 1962 – všechny ženy s pěti a více dětmi narozené v lednu až říjnu

O důchod může požádat samozřejmě i kdokoliv starší, kdo již dříve dosáhl důchodového věku, ale doposud pracoval.

FormulářeŽádosti o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice“ nebo „Žádosti o zařízení výplaty důchodu na účet manžela (manželky) v České republice“ jsou k dispozici na ePortálu ČSSZ, u peněžních ústavů nebo na kterékoliv OSSZ.

Zápočtové listy, které každý zaměstnanec dostává za odpracované období, je vhodné si pečlivě uschovávat. Hlavně proto, že jako zaměstnanec nemáte absolutní jistotu, že za vás firma v určitém období, když například stála před krachem, skutečně odváděla pojištění. A pak se může vaše očekávání nepříjemně lišit od výpočtu výše starobního důchodu, který stanoví Česká správa sociálního zabezpečení. Takže je dobré mít v ruce i tyto písemné doklady pro případ nesrovnalostí. Zdroj: ČSSZ 

Milan Jursík
Více informací k tématu najdete na www.csob.cz/ebookseniori


Článek vyšel také v Lidových novinách v rámci seriálu: Peníze v důchodu