Finance, Aktuality

Podvodníci s energiemi, o kterých jsme zde už několikrát psali, si nedají pokoj ani v době koronavirové pandemie. Ba právě naopak, současné situace se snaží vychytrale využít a zaměřují se opět na ty nejzranitelnější z nás – seniory. Zneužívají tak jejich strachu z šířící se nákazy. Šmejdi na ně políčili nové pasti v podobě roušek zdarma za podpis nebo nabídky rekordně levných energií.

Energetičtí šmejdi nepolevili ani za nouzového stavu

Pod rouškou dobročinné pomoci

Energošmejdi, čili nepoctiví zprostředkovatelé energií, dříve navštěvovali domácnosti v přestrojení za zástupce Energetického regulačního úřadu, České obchodní inspekce nebo přímo za některého z dodavatelů energií. Obvykle používali záminku, že přišli jen zkontrolovat stávající tarif nebo provést odečet plynu či elektřiny, zatímco ve skutečnosti důvěřivému spotřebiteli podstrčili k podpisu smlouvu o převodu k jinému dodavateli. A protože jsou velice přizpůsobiví, s ohledem na současnou situaci teď nabízejí ochranné roušky zdarma a na oplátku žádají podepsat formulář o jejich převzetí. Oklamaný člověk samozřejmě netuší, že právě podepsal nevýhodnou smlouvu o přestupu k jinému dodavateli elektřiny nebo zemního plynu.

Levnější energie údajně díky koronaviru

Další novodobou léčkou, kterou si šmejdi přichystali na spotřebitele, je speciální telefonická nabídka levných energií. Jako důvod výrazného snížení ceny elektřiny a plynu uvádějí koronavirus. „Tak to samozřejmě není. Ačkoli energie na burze skutečně zlevňují, v cenících dodavatelů pro koncové spotřebitele se to projeví až s velkým zpožděním,“  vysvětluje Markéta Witoszová, energetická specialistka srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Skočit šmejdům na příslovečný špek je opravdu snadné – stačí jim nabídku po telefonu odsouhlasit, a rázem je smlouva platná. Souhlas po telefonu má totiž stejnou váhu jako podpis.

Pokuty v řádu tisíců korun

Asi tušíte, že vyvázat se z nevýhodné smlouvy, ať už uzavřené podpisem formuláře, nebo souhlasem po telefonu, znamená vypovědět ji předčasně. A to může stát dost úsilí, času i peněz. Obzvlášť v současné době, kdy se nedoporučuje chodit ven, a to ani na poštu, bez které se vyvázání ze smlouvy bohužel neobejde. Součástí takových smluv bývají i vysoké sankce, pokud spotřebitel chce takovou smlouvu předčasně ukončit. Jen pro ilustraci – nejvyšší pokutu si za to naúčtovala firma Gas International, a to rovných 10 000 Kč!

Rozčílení dodavatelé energií i úřady

Samotní dodavatelé jednání energošmejdů, kteří jim kazí dobré jméno, dlouhodobě kritizují. Zejména zmíněné nové praktiky je za současné situace doslova zvedají ze židle. „Většina dodavatelů totiž osobní návštěvy u svých zákazníků vůbec neprovádí. Aby si ověřili, že jejich zákazník, který jim už poslal výpověď smlouvy, neskočil na lep nějakému šmejdovi, osobně mu zavolají. Tímto způsobem mohou zastavit změnu dodavatele, k níž zákazníka přiměl neférový zprostředkovatel,“  popisuje Markéta Witoszová. Na takového nepoctivce si pak došlápne Česká obchodní inspekce ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem. A protože v době nouzového stavu jsou tresty přísnější, dotyčnému šmejdovi teď hrozí dva až osm let vězení.

Jak se před nabídkami energošmejdů chránit?

Buďte za všech okolností obezřetní. „Nepouštějte si podezřelé obchodníky do bytu, nic jim nepodepisujte, rozhodně je nenechte fotit si vaši fakturu nebo občanský průkaz,“  radí Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu. Podle něj dnes někteří energetičtí šmejdi dokonce absolvují speciální školení, jak odběratele energií přechytračit. Základem opatrnosti je vše si nejprve dobře přečíst, to platí i pro nabídky roušek oproti podpisu formuláře. Pokud je na dotyčného vyvíjen časový tlak, má co do činění s nepoctivým zprostředkovatelem.

Desatero doporučení, jak si s energošmejdy poradit:

  1. Pokud se před vašimi dveřmi objeví usměvavý člověk ochotně nabízející roušky zdarma oproti podpisu nebo s nabídkou kontroly elektroměru či plynoměru, s úsměvem ho slušně pošlete pryč a nic s ním neřešte.
  2. Jestliže si ho přeci jen vyslechnete, mějte na paměti, že než mu cokoliv podepíšete, měli byste si to velmi důkladně přečíst. A nespěchejte, i kdyby na vás tlačil. Ať už jde o smlouvu, či zdánlivě nevinný formulář, podepište, teprve až když budete naprosto přesně vědět, oč se jedná.
  3. Před podpisem dokumentu se s někým poraďte, třeba s vašimi blízkými nebo sousedem. Můžete také zavolat svému nynějšímu dodavateli energií a vše si u něj ověřit.
  4. Porovnejte si nabídku, kterou jste od zprostředkovatele dostali, s ostatními na trhu. Zjistíte tak, zda je pro vás opravdu výhodná. S tím vám zdarma pomohou srovnávací online portály.
  5. Zjistit, jestli je daný zprostředkovatel férový, můžete i podle toho, zda podepsal Deklaraci 2.0 na ochranu spotřebitelů.
  6. Pokud už nějaký dokument podepíšete, nechejte si vždy kopii. Každá listina by totiž měla existovat ve dvou stejnopisech, aby si každá strana mohla nechat jednu. Nedopusťte, aby osoba, které něco podepíšete, odešla se všemi dokumenty.
  7. Jestliže až později zjistíte, že jste podepsali něco, co jste nechtěli, a že jste nejspíš opravdu naletěli šmejdovi, ihned zavolejte svému dodavateli energií. Připravte si všechny dokumenty, které jste od dotyčného nepoctivce dostali, a co nejdříve je zašlete dodavateli poštou nebo emailem, aby vám s nastalou situací mohl pomoci.
  8. Kopie těchto dokumentů byste pak měli zaslat i Energetickému regulačnímu úřadu, který podněty o nepoctivém chování zprostředkovatelů energií dlouhodobě sbírá.
  9. Podle občanského zákoníku máte právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů, a to bez jakékoli sankce. Je jedno, zda byla uzavřena po telefonu, nebo před vaším vchodem. Současně byste nepoctivému zprostředkovateli měli zaslat písemnou výpověď plné moci a žádat o odstranění osobních údajů z jeho databáze. Výpověď je třeba zaslat doporučeně a s dodejkou.
  10. V případě, že u něj s výpovědí neuspějete, co nejdříve kontaktujte Českou obchodní inspekci. Právě ta má pravomoc zatnout energetickým šmejdům příslovečný tipec.

Tereza Kunová, Ušetřeno.cz