Vybrat vhodný dárek pro naše blízké ať už k narozeninám či k Vánocům může být dost těžké a stresující. A co teprve pro ty, kteří trpí demencí. Lidé si často myslí, že člověk s demencí si na dárek ani nevzpomene. Proto si výběr zjednoduší, nebo dokonce nevyberou nic. Zkusme se ale zamyslet nad tím, co je skutečným důvodem někoho obdarovat.

Tipy na výběr dárků pro naše blízké s porozuměním a vstřícností

Pro lidi s demencí existují dárky, které mohou poskytnout různé druhy stimulace a terapie. I když si člověk s demencí nemusí po chvíli vzpomenout, co přesně a od koho dostal, pozitivní emoce, které vhodný dárek přináší, jsou podstatné.

Důležité je dbát bezpečnost obdarovaného. Není například vhodné vybírat svíčky, tedy otevřený oheň, nebo výrobky jejichž požití by bylo škodlivé. Nejdůležitější je mít na paměti důstojnost jedince. Při výběru dárku bychom si měli dát pozor, abychom nepodcenili schopnosti našeho blízkého nebo naopak, abychom nepořídili dárek až moc složitý.

Tipy na dárky pro trénink paměti a jemnou motoriku

Existuje mnoho her a pomůcek, které mohou být zábavné a prospěšné pro kognitivní trénink. Pamatujme však na důstojnost lidí s demencí a nepořizujme dětinské hry nebo hry náročné, které mohou být spíše frustrující než užitečné.

Nápady

Nápady:

  • Knihy, omalovánky pro dospělé, konverzační obrázkové karty, velké puzzle, kniha hádanek, knihy slovních her, velké měkké korálky pro navlékání

Dárky pro zvýšení smyslové stimulace

Smyslová stimulace lidí s demencí zlepšuje kvalitu jejich života a přináší každodenní štěstí. Můžeme se rozhodnout stimulovat kterýkoli z pěti smyslů. Cokoli, co dělá mysl šťastnou, jako je hudba nebo třeba vůně, může stimulovat pocit radosti.

Nápady

Například:

  • CD (oblíbená hudba, zvuky přírody apod.), dokumentární filmy, aromatické svíčky (elektrické), vonné oleje (např. levandule, máta, rozmarýn), různé tipy míčků (měkké, tvrdé, velké, malé, barevné, strukturované), kostky a stavebnice s různými povrchy (příjemné na dotek), pleťová mléka a krémy, svetr nebo barevné triko (oblečení, které se snadněji obléká), kaleidoskop, zvonkohra, plyšová deka

Kvalitní společný čas

Nejlepším dárkem bude vždy společně strávený čas, něžný dotek a milá slova. Samozřejmě respektujeme osobní prostor každého a čas na odpočinek.

Nápady

Mezi další nápady pro příjemně strávený čas mohou patřit také:

  • Pohybové cvičení, masáže (zejména dlaní a celých paží)

Budeme rádi, když nám v komentářích nasdílíte vaše tipy a zkušenosti pro výběr vhodných dárků pro blízké seniory.


Zdroj: People with Alzheimer´s Disease and Related Dementia (ADRD) also deserve to receive a gift anytime, anyplace… Cecilia Rokusek, Ed.D., M.Sc., RDN, Larkin University, Miami, Mgr. Alžběta Bártová, Faculty od Humanities, Charles University Prague