Být stále mlád? Ač je to toužebné přání většiny lidí na světě, není bohužel možné tento přirozený proces zastavit. A co když stáří vlastně není vůbec tak „špatné”? Pojďte společně vyvrátit 6 nejčastějších mýtů, kterými je toto téma obestřeno. 

Stárnutí není nemoc aneb 6 mýtů o stáří, které vás rozhodně nemusí děsit

1. Stáří = nemoci a menší kvalita života

Každý organismus je jiný. Je pravda, že postupem věku se většina seniorů nevyhne zdravotním problémům - ty však nemusí nutně vést k nemoci a ztrátě soběstačnosti. Podle statistik až osmdesát procent seniorů není nemocí omezeno do takové míry, aby nemohli vést běžný život - to znamená zvládat osobní hygienu, zajít si nakoupit apod. Záleží samozřejmě i na dalších aspektech - mezi ně patří především zdravý životní styl a udržování pozitivní mysli během celého života. Někteří osmdesátníci pak klidně mohou být mnohem aktivnější a fyzicky zdatnější než řada čtyřicátníků.

2. Pracovní výkon s věkem značně klesá

Tento mýtus se také podařilo už poměrně spolehlivě vyvrátit. V době, kdy člověk buduje kariéru, je potřeba určitá dravost. Naopak v pozdějším věku lze ale zase těžit z nabytých zkušeností a situací, které se v životě opakují. Zralý člověk je emočně vyspělý, má skvěle vyvinutý rozhodovací proces, zná sám sebe a v neposlední řadě má lepší schopnost udržovat stabilní sociální vztahy na pracovišti. Právě proto je ideálním členem každého pracovního týmu, který v mnoha ohledech dokáže předčit své mladší kolegy.

3. Senioři nejsou schopni se naučit nové dovednosti 

Schopnost učit se a získávat nové dovednostech je nám vrozená. A nic se na tom nemění ani v seniorském věku. Jediné, s čím je potřeba se smířit, je určité zpomalení reakční doby a tudíž přijetí faktu, že proces učení nových věcí trvá o něco déle. Na výsledku to však nic nemění. Studie navíc ukazují, že starší lidé jsou ve vzdělávání velmi vytrvalí a také jejich motivace s věkem rozhodně neklesá. Ba právě naopak.

4. Stáří znamená konec všemu dobrému, co život přináší

Je dobré myslet na to, co bude, až zestárneme. Mluvit o stáří s blízkými a vyjadřovat své pochyby i přání je důležité. Každý máme totiž jiné představy. Někdo by podzim života rád strávil v klidu s vnoučaty, jiný by zase rád absolvoval kurz kreslení, zpíval ve sboru, procestoval svět nebo dělal další věci, na které zkrátka během produktivního života nezbývá čas. Ať tak či tak, stáří rozhodně přeje novým zážitkům.  

5. Čím více zabezpečenější v důchodu budete, tím lépe

Dobrá životní úroveň je důležitá. Zejména v pozdějším věku však platí, že za peníze si člověk štěstí nekoupí. Obzvlášť pro seniory, kteří už většinou nemají příliš vysoké finanční nároky na osobní potřeby, je v drtivé většině případů důležitější stabilní sociální zázemí v podobě milující rodiny a přátel, se kterými mohou sdílet malé i velké radosti a strasti každodenního života. Samozřejmě je vždy lepší nežít doslova „ze dne na den” a mít rezervu v případě nenadálých vynáloh - například spojených se zdravím či jenom výměnou nefunkční pračky. 

6. Mluvit o smrti je tabu 

Smrt je náročné téma, které však k životu neodmyslitelně patří. Určitě proto není nejvhodnější strategií se mu vyhýbat. Naopak, je potřeba jej citlivě otevřít a probrat s vaším blízkým jeho představu ohledně konce života. S tím souvisí také zvažování případné domácí péče a nutných úprav domácího prostředí nebo přemístění do pečovatelského domova. Dejte si na čas, zvažte společně možnosti a nic v tomto ohledu neuspěchejte.

Veronika Telehuz