Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost spustil osvětu proti kybernetickým útočníkům.

Jaké jsou výstražné signály, podle kterých poznáte, že vám volá útočník?
Reputace
Podvodníci vám mohou tvrdit, že jsou z banky, od policie, nebo třeba z úřadu. Pozor! Když vyhledáte číslo na internetu, jeví se jako skutečné, protože ho pachatel umí napodobit. Proto se zamyslete nad reálností sdělení a nejednejte zbrkle. Mějte na paměti, že to v každém případě může být někdo, kdo lže. Zavěste a vše si ověřte u instituce, která vás oslovuje.
Emoce
Útočníci vždy komunikují tak, aby vás dostali do úzkých. Snaží se vyvolat strach, zmatek a pocit, že jde o život. Mohou používat i jiné taktiky, třeba vyvolání soucitu nebo zvědavosti. Jisté je, že dokáží člověka dokonale zmanipulovat. Proto je vždy lepší nepropadat panice a rychlým řešením.
Vezměte si čas na rozmyšlenou.
Nátlak
Časová tíseň je jedním z hlavních triků internetových padouchů. Vyhrožují, že pokud nebudete obratem postupovat podle jejich návodu, dostanete se do nebezpečí a ponesete následky. Nenechte si vnutit, že musíte reagovat obratem, nenechte se zastrašit.
Pokyny
Padouši vyhrožují, že pokud nebudete postupovat podle pokynů, stane se něco hrozného. Sdělují všelijaké návody a radí, co a jak máte udělat na svém počítači nebo telefonu. Vězte, že je pravděpodobnější, že se něco hrozného stane, když se jimi budete řídit. Když zavoláte zpátky, dovoláte se do skutečné instituce, kde vám s největší pravděpodobností sdělí, že se jednalo o podvod.
Odkazy
Na odkazy, které vám pošlou, raději neklikejte. Pokud vám přišla zpráva s odkazem, který máte otevřít, zpozorněte. Internetoví padouši si s odkazy hrají. Mohou vás pomocí nich nasměrovat třeba na falešnou stránku, kterou lze často jen těžko rozeznat od té skutečné.
Soubory
Pokud vám přišla zpráva, ke které je přiložený soubor, raději jej neotvírejte. Neznamená to, že každý soubor je škodlivý, ale padouši posílají soubory, které škodlivé být mohou. Dávejte si pozor minimálně na soubory, které mají příponu (.exe), (.vbs) nebo (.docm) a (.xlsm). Soubory s těmito příponami je lepší vůbec nestahovat a neotevírat.
Odhalte útočníka dřív, než vás okrade! Jak rozpoznat vishing najdete na: www.velkeodhaleni.cz
Na stránkách najdete také ilustrační videa nebo zkušenosti okradených lidí.