Když bolest i slyšíme

Tento krátký článek vznikl na základě impulsu naší klientky. Téma „Když bolest i slyšíme“ ji zaujalo, neboť sama trpí hyperakuzií, a současně nedoslýchavostí. Požádala nás, abychom dali vědět těm, kdo ještě mohou preventivně zapůsobit na svůj sluch. Kombinace přecitlivělosti na hluk a současné nedoslýchavosti vyvolává opravdu velmi bolestivé stavy. S nimi se posléze pojí druhotné následky, jako je například stres, neuróza, menší schopnost spolupráce, agrese a s nimi související další fyzická onemocnění.

Když bolest i slyšíme

Varování naší klientky není vůbec liché. Stále přibývá těch, kteří mají se sluchem problémy. Docent Aleš Hahn, který jinak pečuje o řadu známých osobností veřejného života, mluví o paradoxu, kdy bolestivou reakcí na konkrétní zvuky trpí nejčastěji právě ti, kteří špatně slyší.

Je skutečně proč se tím zabývat. Sluch dnešního padesátníka je zhruba tak kvalitní, jako byl v 70. či
80. letech 20. století sluch člověka o deset až patnáct let staršího. Jak docent Hahn, jinak přední český otorhinolaryngolog, upozorňuje, existují skrytá nebezpečí, která souvisí s technologickým pokrokem a stoupajícím tzv. akustickým smogem.

(Ne)nošení sluchátek ve tvaru pecek či vyhýbání se pobytu v rizikových místech či prostorách (dlouhodobý pobyt u reprobeden, dílna s kotoučovou pilou, střelnice, letiště apod.) jsou ovlivnitelnými faktory. Avšak vše, co s sebou přináší především život ve městě – sirény, hlasité motorky, rachejtle, stavby a rekonstrukce - sami asi jen těžko změníme či ovlivníme, leda bychom se odstěhovali na samotu u lesa. Při pokusech je změnit riskujeme nežádoucí stres, neurózu a další druhotné následky.

Pečujme tedy pokud možno o svůj sluch vyhýbáním se rizikovým situacím, dokud je čas. Sledujme, které faktory náš sluch ovlivňují, a které z nich můžeme třeba jen trochu změnit. Vyhledávejme ticho. A buďme pamětlivi slov psychosomatika a psychiatra Radkina Honzáka: „Ztráta zraku odděluje člověka od světa věcí, ztráta sluchu od světa lidí. Zatímco nevidomé všichni litují, nedoslýchavým spíše nerozumí“.

Andrea Valošeková (dříve Sladká), fyzioterapeutka a sociální pracovnice


Zdroj: časopis Téma, www.invarena.cz 

16. 1. 2020, aktualizováno 23. 8. 2023

Poradna

Máte otázky na téma stáří? V naší poradně najdete odpovědi na ty nejdůležitější otázky týkající se stáří, a pokud nenajdete to, co hledáte, neváhejte nám svůj dotaz napsat.

Obsah poradny pravidelně aktualizujeme a doplňujeme o důležitá témata.

Témata

Potřebujete s něčím poradit?

Zavolat

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Zaregistrujte se a získejte více

  • Komentáře a sdílení vašich zkušeností.
  • Materiály a dokumenty ke stažení.
  • Přístup do dalších částí webu.
  • Pravidelný zpravodaj naší poradny.