Novela zákona by měla definovat neformálně pečující o blízké osoby. Budou tak mít nárok na příspěvky

Aktuality, Finance

Lidé, kteří pečují o své nemocné blízké, by se mohli dočkat systémové finanční podpory. Počítá s tím novela zákona o sociálních službách.

Novela zákona by měla definovat neformálně pečující o blízké osoby. Budou tak mít nárok na příspěvky

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v novele zákona nově definovat takzvané neformálně pečující, kteří se starají o nemohoucího člena rodiny. Často kvůli péči o blízké přichází nejen o práci. Přímá podpora pro ně ale zatím neexistuje.

Paní Marcela (62 let) se již sedm let stará o svou nemocnou matku. Péče se postupně stala natolik časově náročnou, že před dvěma lety musela odejít z práce. „Hygiena, uvařit jídlo, vyvézt na vozíku ven, vylévat nočník, vyprat prádlo, umýt na posteli. Takže vlastně plný úvazek,“ popisuje paní Marcela, co všechno dělá.

Podobně jako ona o své nemocné blízké v Česku pečuje podle odhadů organizace Pečuj doma asi milion lidí.

„Neformální péče přináší dvě roviny ekonomických nákladů, a to jak přímé náklady na péči, což jsou různé zdravotnické pomůcky, bydlení, jídlo, doprava. Ti lidé jedou většinou nadoraz, stravují se velmi minimalisticky, prostě počítají každou korunu ve svém rozpočtu,“ říká Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. 

Navíc dochází ke zhoršování vztahů v základní rodině a často mají i psychické problémy. To poznala i paní Marcela. Pro systém jsou přitom tito lidé podle Jaroslava Lormana z neziskové organizace Život90 nepostradatelní.

Celý článek si můžete přečíst na irozhlas.cz

Poradna

Máte otázky na téma stáří? V naší poradně najdete odpovědi na ty nejdůležitější otázky týkající se stáří, a pokud nenajdete to, co hledáte, neváhejte nám svůj dotaz napsat.

Obsah poradny pravidelně aktualizujeme a doplňujeme o důležitá témata.

Témata

Potřebujete s něčím poradit?

Zavolat

Svůj dotaz do poradny můžete také poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Zaregistrujte se a získejte více

  • Komentáře a sdílení vašich zkušeností.
  • Materiály a dokumenty ke stažení.
  • Přístup do dalších částí webu.
  • Pravidelný zpravodaj naší poradny.