Jak připravit svůj domov na topnou sezónu?

Aktuality, Finance

Klesající venkovní teploty nám oznamují příchod zimního období. I když si už mnohé domácnosti začaly přitápět, topná sezóna naplno propukne až počátkem listopadu. Účty za vytápění přitom rostou, často ale úplně zbytečně. Mnozí z nás totiž mívají zavzdušněné radiátory anebo „topí pánubohu do oken“. Řešení je přitom jednoduché – stačí věnovat trochu času poctivé přípravě a kontrole všeho nezbytného. Zvládne to úplně každý!

Jak připravit svůj domov na topnou sezónu?

„Začátek topné sezóny se odvíjí od zahájení dodávek tepla do domácností, což nastává v době, kdy průměrná venkovní teplota přes den klesne dva dny po sobě pod 13 °C,“ vysvětluje Markéta Witoszová, energetická specialistka portálu Ušetřeno.cz. Celá třetina Čechů o tom však neví, jak zjistil průzkum, který tento portál provedl letos v září.

Zkontrolujte, jak jsou na tom radiátory

Příprava na topnou sezónu začíná u radiátorů. Měli byste je důkladně vyčistit a odvzdušnit, nánosy prachu i vzduch v topení totiž výrazně snižují účinnost vytápění. Odvzdušnění zvládnete v rodinném domku sami, v bytovém domě je lepší obrátit se na odborníky, zejména pokud máte doma radiátory bez ventilu. V takovém případě totiž musíte postupovat v součinnosti s dalšími byty. Jestliže máte topení s ventily, vezměte si na pomoc kbelík a ventily postupně povolujte. Nejprve bude unikat vzduch, po chvíli se objeví i voda. Jakmile bude vytékat plynule, máte odvzdušněno.

Podívejte se do sklepa ke kotli

Podle zmíněného průzkumu používají dvě třetiny Čechů k vytápění kotel. Pokud patříte mezi ně, měli byste ho před topnou sezónou dobře zkontrolovat. Revize a vyčištění kotle zvýší účinnost vytápění a zároveň odhalí možné nedostatky, které stihnete včas vyřešit. U plynových kotlů navíc pravidelná revize snižuje riziko otravy oxidem uhelnatým, se kterým není radno si zahrávat. Jednou ročně, nejlépe ještě před topnou sezónou, by měl majitel domu nechat provést kontrolu rozvodů a kotle na tuhá paliva, hlavně kvůli vyčištění. Případně ji může provést sám, pokud už s tím má zkušenosti. Tyto prohlídky nejsou povinné, ale doklad o nich je často podmínkou k zachování záruky na kotel a také podmínkou platnosti pojistky, kdyby vznikla pojistná škoda. Každoroční kontrolu plynového kotle je dobré nechat na odborníkovi. „Jednou za tři roky je pak nutná technická revize, kterou už musí provést revizní technik. Jeho úkolem je také přezkoušet těsnost spojů a připojených zařízení. Poté vám vždy vystaví revizní zprávu,“ vysvětluje rozdíl mezi kontrolou a revizí kotle Markéta Witoszová. Cena revize se odvíjí od velikosti bytu, respektive domu. Ovlivňuje ji také počet spotřebičů v domácnosti. Služby technika se pohybují v rozmezí od 500 do 2000 korun.

Pokud máte doma kotel na tuhá paliva (konkrétně 1. a 2. emisní třídy, zpravidla se jedná o kotle s datem výroby před rokem 2000), měli byste vést v patrnosti, že podle zákona o ochraně ovzduší bude jeho používání od roku 2022 zakázáno. Za porušení zákazu bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun.

Nechte zkontrolovat komín

Součástí příprav na topnou sezónu by měla být i kontrola domovního komínu, která by u kotlů na tuhá paliva měla být každoroční samozřejmostí. Svěřte ji určitě kominíkovi, který ověří, že komín nepraská a také vybere saze ze spalinové cesty. Každé dva roky by pak měl kominík provést revizi komínu, ta je povinná.

Zaměřte se na okna

Abyste doma udrželi teplo, zkontrolujte i okna, která bývají největšími zloději tepla. Měla by se dobře dovírat a ještě lépe dobře těsnit. To poznáte snadno – stačí v chladném či větrném dni přiložit ruku k oknu a hned ucítíte, odkud táhne. Anebo opatrně zapalte svíčku a sledujte, jak plamen reaguje poblíž okenního rámu. Jestliže okno netěsní, je nejlepší nechat si jej seřídit odborníkem – seřízení oken v celém bytě stojí obvykle kolem 1000 Kč. Řešením je samozřejmě i výměna oken, která vám ale ukrojí mnohem větší část rozpočtu a také zabere nějaký čas, takže těsně před topnou sezónou ji rozhodně nedoporučujeme. Dočasně pomohou snížit tepelné ztráty i těžké závěsy nebo okenní rolety. Jen pozor, aby nezasahovaly do oblasti topení, jinak budou zbytečně zadržovat teplo.

Ušetřit lze i změnou dodavatele energií

Náklady za topnou sezónu se citelně promítají do vyúčtování za energie. Proto je rozumné porovnat si na specializovaném portálu ceny u stávajícího dodavatele s nabídkami ostatních a případně dodavatele plynu nebo elektřiny změnit. Při takové změně je však na místě opatrnost, abyste nenarazili na nechvalně známé šmejdy. Markéta Witoszová radí: „Nebojte se požádat o radu své blízké, ať za vás danou firmu prověří na internetu. Vždy si důkladně přečtěte smlouvu se všemi podmínkami a nechte si vše vysvětlit. Smlouvu nikdy neuzavírejte pod časovým tlakem, ani po telefonu.“

Tereza Kunová, Ušetřeno.cz

Poradna

Máte otázky na téma stáří? V naší poradně najdete odpovědi na ty nejdůležitější otázky týkající se stáří, a pokud nenajdete to, co hledáte, neváhejte nám svůj dotaz napsat.

Obsah poradny pravidelně aktualizujeme a doplňujeme o důležitá témata.

Témata

Potřebujete s něčím poradit?

Zavolat

Svůj dotaz do poradny můžete poslat pomocí formuláře, nebo nám zavolat v uvedené hodiny poradenské linky.

Zaregistrujte se a získejte více

  • Komentáře a sdílení vašich zkušeností.
  • Materiály a dokumenty ke stažení.
  • Přístup do dalších částí webu.
  • Pravidelný zpravodaj naší poradny.