Výživa

Pro mé blízké

Výživa ovlivňuje celkové zdraví

Výživa ovlivňuje zdraví každého z nás. Obzvlášť důležité proto je, aby váš blízký senior dbal o dostatečnou a vyváženou stravu. Ideálně i s vaší pomocí.

Se zvyšujícím se věkem přirozeně klesá chuť k jídlu, snižuje se schopnost vstřebávání živin, přidávají se různá onemocnění, problémy s chrupem a další aspekty. V kombinaci s menší pohyblivostí, konzumací mnoha léků a často i psychickými problémy kvůli osamělosti, může váš blízký velmi snadno přestat jíst a začít trpět podvýživou.

Pomozte blízkému se skladnou jídelníčku

V jídelníčku seniora je důležitá dodržovat pestrost, pravidelnost a přiměřenost. Váš blízký již není tolik aktivní, proto je nutné tomu přizpůsobit i celkový jídelníček. Důležitý je také dostatečný pitný režim. Se suplementací některých vitamínů a minerálů mohou pomoci také vhodně zvolené doplňky stravy.

Pokuste se dohlédnout na to, aby váš blízký jedl nejlépe 5krát denně menší porce jídla. Nejčastější položkou v jídelníčku seniorů bývají obvykle jednoduché cukry, které tělu neprospívají. Naopak nejdůležitější jsou pro seniory bílkoviny, kterých mají v jídelníčku velmi často nedostatek.

Vezměte vašeho blízkého na nákup nebo se nabídněte, že mu nákup uděláte a přivezete domů. Zaměřte se přitom na dostatek zeleniny (tu lze konzumovat i vařenou nebo dušenou), obilovin, rýže, vajec, masa, ryb, luštěnin a zdravých tuků. Pokuste se svému blízkému vysvětlit důležitost pestré stravy a pravidelné konzumace zdravého jídla. Zmiňte také to, že zdravá strava nemusí být finančně nákladná. Obvykle stačí pouze nahradit základní potraviny nutričně hodnotnějšími a přidat sezónní ovoce a zeleninu. 

Hubnutí neberte na lehkou váhu

Pokud vypozorujete, že váš blízký náhle pohubne, celkově málo jí a odmítá jídlo, které měl dříve rád, rozhodně zpozorněte. Podvýživa vede k poškození funkce řady orgánů a systémů, zvýšení nemocnosti a úmrtnosti.

Pokud si s touto situací sami nedokážete poradit a domluvy ani doporučení k ničemu nevedou, rozhodně je nutné, aby váš blízký co nejdříve vyhledal odbornou lékařskou pomoc.

Článek o vyváženém stravování Zdravá 13 naleznete zde.

O tom, jak posílit imunitu stravou se dočtete v článku zde.