Pitný režim

Pro mé blízké

Nezastupitelná role vody

Dodržování pitného režimu je důležité pro zdraví každého jedince. Vzhledem k tomu, že se s věkem přirozeně snižuje pocit žízně, nabývá pitný režim zásadního významu zejména u vašeho blízkého seniora.

Voda je klíčová pro správnou funkci metabolismu a všech orgánových soustav. Dlouhodobá dehydratace může vést k poškození životně důležitých orgánů, k tvorbě ledvinových kamenů, infekcím močových cest aj. 

Příznaky, které vám napoví

Určitě zpozorněte, pokud u svého blízkého pozorujete časté bolesti hlavy, únavu, suché rty, podrážděnost nebo poruchy se soustředěním. Dehydrataci laicky odhalíte z barvy moči (tmavá značí problém), můžete zkontrolovat jazyk (nesmí být suchý s povlakem) nebo také ze stavu kůže — po vytažení kožní řasy na hřbetu ruky se kůže jen velmi pomalu vrací do své původní polohy.

V případě podezření na silnou dehydrataci je nutné neotálet a konzultovat stav vašeho blízkého s lékařem

Pomozte svému blízkému s dodržováním pitného režimu

Váš blízký by měl denně vypít alespoň 1,5 litru vody. Toto množství skvěle doplní voda obsažená v polévkách, v ovoci a zelenině a dalších pokrmech. Je jasné, že většinou není ve vašich silách na seniora celý den dohlížet, ale i přesto mu můžete pomoci s dodržováním pitného režimu.

Začněte tím, že mu vysvětlíte důležitost pití vody pro jeho zdraví, pořídíte karafu s objemem 1,5—2 litry, který by měl denně vypít, doporučíte vhodné nápoje (voda, čaj, v omezeném množství zředěné přírodní šťávy, obilná káva) a naopak řeknete, jakým nápojům by se měl vyhnout (ve velkém množství káva, zelený čaj, alkohol).