Pitný režim

Pro mě

Voda jako důležitý aspekt pro vaše zdraví

Voda má zásadní roli pro řadu funkcí v našem těle. Uplatňuje se při trávení, přenosu kyslíku, usměrňování teploty, vylučování škodlivých látek z těla a je důležitá také pro správnou funkci všech orgánů a celkovou funkci metabolismu.

Proto je opravdu důležité dbát na to, abyste během dne dostatečně pili a také pečlivě vybírali správné zdroje vody, které podpoří vaše zdraví.

Nezapomínejte dodržovat pitný režim

Je známo, že se zvyšujícím se věkem dochází ke snižování pocitu žízně. Příjem tekutin si tedy musíte začít hlídat. Velmi jednoduchým pomocníkem může být láhev vody, karafa nebo konvice o objemu 1,5 litru, kterou budete mít celý den na očích a budete z ní postupně upíjet vodu nebo váš oblíbený čaj. Abyste si byli jistí, že pijete dostatečně, vyznačte si na ní uprostřed rysku, ke které byste se měli dopít přibližně okolo 14. hodiny.

Omezte nápoje a potraviny, které dehydrují

Nejlépe uděláte, pokud budete během dne pít čistou kohoutkovou vodu, bylinkový čaj nebo ředěné přírodní šťávy. Vyhněte se naopak sladkým limonádám. Pozor si dejte také při konzumaci kávy a zeleného čaje, jejichž pití se do celkového příjmu nezapočítává, ale naopak, podobně jako alkohol, váš organismus odvodňují. Nebojte, není nutné se konzumace kávy úplně vzdát, ale raději omezte její množství na 1—2 denně, případně vyzkoušejte obilnou kávu typu melta.

Co se týká potravin, pokuste se co nejvíc vyhýbat slaným potravinám a pochutinám jako jsou slané oříšky, brambůrky, ale také pečivu se solí či slaným sýrům.

Mějte na paměti, že nedostatek tekutin může vést k celkové únavě a nevolnosti, bolesti hlavy, nesoustředěnosti a dlouhodobě také ohrožuje ledviny, oběhovou soustavu a další životně důležité funkce v těle