Léky

Pro mě

Mějte přehled o všech lécích, které užíváte

Sepište si seznam léků, které užíváte, a noste ho ideálně stále při sobě (v peněžence nebo mezi doklady). Pokud by vás potkala náhlá hospitalizace (například z důvodu úrazu), lékaři díky němu mohou snadno zjistit, jaké léky užíváte. Obzvlášť důležitý by v případě hospitalizace byl tento seznam například u léků na cukrovku, srdeční onemocnění či srážlivost krve. 

Proberte svou medikaci s lékařem

Zeptejte se v během příští návštěvy svého lékaře na všechny léky a případné diety, které máte uvedené ve své zdravotní dokumentaci.

Stává se, že se během let nahromadí velké množství položek, které přestanou dávat smysl. Pokud jste například před 40 lety byli na operaci žlučníku, pravděpodobně ji v současné době již tak striktně nedodržujete. Protože ji však máte ve své zdravotní dokumentaci, automaticky vám ji v případě hospitalizace v nemocnici přidělí. Rovněž třeba léky na vysoký krevní tlak většinou není nutné brát ve stejných dávkách jako před lety během aktivního života.

Méně může být někdy více

Průměrný senior užívá až 10 druhů různých léků. Někdy je to zbytečné, ba dokonce, kvůli protichůdným účinkům, škodlivé. Rozhodně neplatí, že čím více léků užíváte, tím lépe! Od určitého věku je důležité pečlivě zvážit, zda lék spíše zbytečně neškodí – například pokud se vám po nich motá hlava, způsobují nechutenství, případně další obtíže.

Změny medikace samozřejmě vždy primárně závisí na doporučení vašeho lékaře. Rozhodně jej však seznamte se vším, co užíváte a jaké přínosy i zápory jsou s tím spojeny.