Doplňky stravy

Pro mé blízké

Nejdůležitější je vyvážená strava

Vyvážená strava hraje zásadní roli v životě každého člověka. Obzvlášť důležitá je pak u vašeho blízkého, který s věkem prochází mnoha fyziologickými změnami.

Nejčastějším výživovým problémem u většiny seniorů bývá nedostatečný příjem energie, monotónnost stravy, nedostatek základních živin (zejména bílkovin) a také některých vitamínů a minerálů. Mějte na paměti, že většinu živin přitom vaši blízcí nejlépe přijmou z přirozených složek potravy, které tělo dokáže nejsnadněji vstřebat a využít. 

Pomozte svým blízkým s výběrem doplňků stravy

Základem je tedy zajištění dostatečného množství vitamínů, minerálů, základních živin a vlákniny v samotném jídelníčku. S podporou zdraví a vitality pomohou také vybrané doplňky stravy, které by v ideálním případě měly pouze doplnit zdravý jídelníček.

Při výběru doplňků se snažte být imunní vůči propagaci zázračných preparátů za vysoké ceny, které mají mnohdy stejný obsah účinných látek jako levnější produkty. Mějte na paměti, že vitamínové doplňky pro seniory by měly být z přírodních zdrojů, dobře vstřebatelné, neškodné, bez zbytečných zatěžujících látek a měly by se jednoduše dávkovat. Berte ohled také na zdravotní stav vašeho blízkého, z kterého mohou vyplývat určitá omezení a také zohledněte léky, které užívá.

Poraďte se s odborníky

Pokud máte pocit, že by za psychickou či fyzickou nepohodou vašeho blízkého mohla být nedostatečná či nevhodná strava, je určitě nasnadě vyhledat odbornou pomoc a případnou medikaci či suplementaci jednotlivých živin ideálně stavět na výsledcích odborného nutričního vyšetření.

O tom, jak je možné zvýšit svoji imunitu stravou se dočtete v článku prof. Ing. Jany Dostálové, CSc. zde.
Článek je doplněn i vzorovým jídelníčkem od nutriční terapeutky Mgr. Ing. Terezy Vágnerové.

Chci odebírat novinky