Doplňky stravy

Pro mě

Pestrá strava je základ

Základní předpoklady pevného zdraví a vitality představují vyvážená strava, pohyb a psychická pohoda. Váš jídelníček by proto měl obsahovat v první řadě dostatečné množství základních živin (bílkoviny, sacharidy, tuky), vlákniny, vitamínů a minerálů.

Zejména s příjmem posledních dvou jmenovaných položek vám do určité míry mohou pomoci správně zvolené doplňky stravy

Doplňky stravy vybírejte pečlivě

Pokud chcete obohatit svůj jídelníček a posilovat zdraví a imunitu, určitě má smysl pravidelně užívat potravinový doplněk s komplexem vitamínů a stopových prvků. V lékárně se můžete zeptat na přírodní doplňky stravy obsahující sladkovodní řasy (Chlorella), aloe vera, ženšen, ostropestřec, hlívu ústřičnou, Omega-3, laktobacily aj.

Obsahem se jednotlivé značky obvykle v zásadě neliší. Naopak, při výběru buďte vždy obezřetní a vyvarujte se koupi předražených výrobků, které slibují doslova zázraky na počkání.

Obecně platí, že vhodnější je užívat častěji menší dávky doplňku stravy než naopak, protože tělo si s nárazovým příjmem velké dávky nedokáže poradit a výsledkem bývá špatná vstřebatelnost účinných látek.  

Požádejte o radu své blízké a odborníky

Pokud si nejste jistí s výběrem doplňku stravy, určitě neváhejte požádat o radu či pomoc. Obrátit se můžete na své blízké, kteří mají lepší přístup k informacím, při samotném nákupu požádejte o pomoc s výběrem lékárníka nebo se obraťte rovnou na svého lékaře, který vám může doporučit také vhodné výživové vyšetření či konzultaci. 

O tom, jak můžete zvýšit svoji imunitu stravou se dočtete v článku prof. Ing. Jany Dostálové, CSc. zde.
Článek je doplněn i vzorovým jídelníčkem od nutriční terapeutky Mgr. Ing. Terezy Vágnerové.