Smrt partnera

Pro mé blízké

Pomozte svému seniorovi v tento těžký okamžik co nejvíc. Nabídněte mu, že si ho na pár dní vezmete k sobě. Pokuste se z jeho beder odebrat co nejvíc zařizování a úředních povinností. Jen pozor, aby se necítil vyřazen ze všeho dění.

Až odezní první nával emocí, posaďte se a společně v klidu proberte novou situaci. Jak ji snáší? Zvládá provoz domácnosti – prakticky i finančně? Jak můžete pomoci? Co bude dál?

V běhu starostí všedního dne si často ani neuvědomíme, jak sám náš senior teď je. Myslete na něj a buďte s ním v co nejužším a nejčastějším kontaktu. Pečlivě sledujte jeho kondici, dejte pozor na známky náhlého chátrání nebo zanedbávání.

Určitě má smysl přemýšlet o odborné pomoci, akutní i dlouhodobé. Pokud to lékař doporučí, není nic špatného na tom, nechat si pomoct i léky, které pomohou překlenout nejtěžší okamžiky. Nechat si předepsat pomáhající léky není nic divného ani neobvyklého. Je zvláštní, kolik lidí se ještě dnes dívá na antidepresiva s nedůvěrou. Jde o účinné, a přitom šetrné řešení – a proč se zbytečně trápit, když existuje?