Radost

Pro mé blízké

Se stářím se snižuje tolerance k zátěži. Lidé jsou celkově smutnější, pomalejší, i malý stres nebo drobnost je vykolejí.

Emoční labilita se může projevovat podrážděností, plačtivostí, vztahovačností, hádavostí. Nemá smysl nechat se do takové hry vtáhnout. Nekřičte, ale nenechte se zneužívat. Zkuste si představit, jaké to je, ztratit do té doby známé jistoty – práci, setkávání s lidmi, určitou výši příjmu. Senioři bojují se samotou a nepochopením, chybí jim ocenění, mizí svět, jaký znali – a ten současný se jim vzdaluje.

Bojují o pozornost – a někdy je v tom účinnou strategií být nepříjemný, vyčítat, používat velká slova. Někdy se stává, že senioři novou situaci nezvládnou a náhlou prázdnotu začnou zahánět potenciálně nebezpečnými aktivitami. Větším množstvím alkoholu, každého pustí domů, aby nebyli sami, předváděcími akcemi. Pozor na to.

Dopřejte jim častý kontakt, vtáhněte je do věcí své rodiny, připojte je na internet a sdílejte s nimi svůj všední život se vším, co k němu patří. Stanovte si ovšem hranici, kde je zóna vašeho rozhodování a soukromí.

Zajímavý článek na téma radosti můžete nálezt zde.