Psychické diagnózy

Pro mé blízké

Psychika starého člověka je jiná. Je těžké si to přiznat. Do psychické kondice se promítá mnoho chorob, od poruch metabolismu po závažné události oběhového systému. Se stářím se navíc mohou přihlásit i psychické problémy, ke kterým měl dnešní senior dispozici od malička. Příčin může být mnoho, projevy však bývají podobné.

Život se seniorem, který trpí nějakou formou demence, patří k nejsložitějším údělům vůbec. Je nesmírně náročný nejen sám o sobě, ale také v dopadu na okolí, které si musí nemoc připustit a vyrovnat se s ní.

Občas dochází k charakterovým změnám, které jsou pro blízké nesmírně zatěžující – zejména v konfrontaci se vzpomínkami. Tohle je můj táta? Co se s ním stalo?

Nezavrhněte ho. Je to projev nemoci, ne zlé vůle.

Naše společnost si bohužel nepřipouští, že by někdo mohl nezvládat její standardní pravidla – od placení nájmu po standardy sousedského soužití. O to víc je nutná vaše silná podpora, péče a předvídavost.

Poraďte se s odborníky sdruženými např. v České alzheimerovské společnost, nebo klidně zavolejte na krizovou linku – školení pracovníci vás přesměrují na správné místo.