Odchod do důchodu

Pro mě

Na důchod se většina lidí těší. Budu mít konečně čas na sebe a své koníčky! Místo toho ale někdy nastoupí podivná prázdnota, pocit nepotřebnosti, smutek. Svět se smrskne jen na rodinu – a to bývá málo.

Je to přirozené. I když nás to v práci někdy štve, zaměstnání nám přináší motivaci, uspokojení, uznání. To teď chybí. Také občas schází kontakt s lidmi a potřeba na sebe dbát.

Mnoho lidí má skvělou zkušenost s postupným snižováním pracovního úvazku. Docházet do práce třeba jen jednou dvakrát týdně pak najednou způsobí, že se tam těšíme.

Současný svět je plný mnoha dalších možností. Někdo si zkusí něco úplně nového – třeba si založí malý e-shop. Internet také otevírá příležitost nenáročných přivýdělků sjednaných online, např. při sekání trávy, hlídání dětí, venčení psů. Populární jsou i dobrovolnické aktivity v neziskovém sektoru.

Důležité je udržet si rytmus dne a režim. Některé věci nejdou, protože se nám do nich nechce, odkládáme je a pak máme ze všeho špatný pocit. Domluvte se s přáteli na společné aktivitě, choďte například každou středu plavat – a ideálně si takovou aktivitu předplaťte třeba na tři měsíce, hned budete mít motivaci nevynechat.

Řekněte si, co chcete udělat za týden, za měsíc, za rok, a snažte se takové úkoly splnit. Uklidit byt? Jít do divadla? Vyčistit akvárium? Vymalovat? Naučit se hrát na banjo?

Odchodem do důchodu trpívá i partnerský život. Ideální je, když oba partneři práci opustí ve stejný okamžik, jinak to může vést k výčitkám, nespokojenostem, hádkám. Ne každému se tento ideál splní, a tak je dobré počítat s tím, že se trávení času bude výrazně měnit. Vždy je dobré se vyhýbat ponorkové nemoci a vyrazit si někdy po svém, třeba na výlet nebo karty s partou kamarádů.