Zdravotní komplikace mi nošení roušky znemožňují či znesnadňují.

Dotaz

Vadí mi nošení roušky, jsem mj. i polymorbidní kardiak, mám invaliditu druhého stupně, musím chodit na zdravotní vycházky, ale rouška mi znesnadňuje dýchání až do nesnesitelnosti. 

Doma sám sedět nemohu. Rouška má částečný smysl při vstupu do uzavřeného prostoru. Jinak má jasný buzerační charakter. Lidé se už teď bojí nošení roušky – až přijdou vedra.

Bc. Lenka Josková

Hezký den,

mockrát děkujeme za Váš dotaz, se kterým se na nás obracíte.
Naprosto chápu, že Vám nošení roušky znesnadňuje dýchání a je Vám to celkově nepříjemné.
Podařilo se mi spojit se s Ministerstvem zdravotnictví a Hygienickou stanicí hlavního města Prahy a doptat se jich na Vámi položený dotaz.

Odpověď z Ministerstva zdravotnictví:

Bohužel se jedná o nařízení vlády, kdy je nutné mít roušku všude, mimo bydliště. Může se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co s tím zmůžeme. Doporučuji zakrýt si tedy ústa a čímkoliv lehčím (například šátkem) aby se Vám přeci jen dýchalo o trochu lépe. Nenošením roušky byste se vystavil riziku pokuty a také velmi nevybíravých komentářů od kolem jdoucích.

Odpověď Hygienické stanice hlavního města Prahy:

Chápu, že nošení roušky není pohodlné, znesnadňuje život a v případě Vašich dechových potíží i mnohých podobných, ať již s diagnózou onemocnění srdce nebo s onemocněním např. plic, je rouška opravdovou komplikací, protože znesnadňuje již tak obtížné dýchání. Bohužel, i tak její nošení přináší nepominutelné výhody. Kromě toho, že rouška částečně chrání nositele roušky (v tomto případě Vás – kardiaka), současně je to i nástroj kolektivní ochrany – heslo „Já chráním Tebe a Ty chráníš mne“ není samoúčelný blábol, ale přesně vyjadřuje smysl nošení roušek. Chráníte sebe (sice ne úplně dokonale, ale rouška přece jen zhruba 55 – 70% ochranu poskytuje, respirátor by nabízel ochranu větší, ale zároveň by se Vám prohloubily dechové obtíže), a zároveň chráníte ostatní kolem sebe, abyste je nenakazil v případě, že byste sám onemocněl (o svém onemocnění byste nejprve nevěděl, 1–2 dny byste kolem sebe šířil viry, aniž byste měl jakékoli potíže, a teprve pak by se projevily první příznaky onemocnění).

Čili je potřeba, aby pokud možno všichni nosili roušky. A proto je vyhlášena všeobecná povinnost nosit roušku. Protože je to výhodné pro všechny, kdo by se mohli nakazit. V tuto chvíli pro nás všechny, i pro kardiaky a všechny další pacienty, jimž se v roušce dýchá ještě hůř než obvykle.

Samozřejmě nemůžete být pořád jen zavřený doma, samozřejmě potřebujete i nějaký pohyb, a určitě vidina horkého léta v roušce není příjemná. Snad před létem pomine nutnost se takto chránit, pokud ne, bude pravděpodobně nutné vycházet jen na chvíli a v chladnější části dne, nejlépe ráno. V tuto dobu, kdy zatím je rouška opravdu nutná, lze snad doporučit roušku lehčí, jednovrstevnou, která chrání o něco méně, ale přece jen chrání, nejlépe s tuhým švem vprostřed roušky, který by držel tvar roušky a nedovolil přisátí roušky bezprostředně na ústa. V krajním případě, kdyby jste roušku zásadně odmítal, lze doporučit případně i vynechání pohybu venku, abyste se vyhnul nutnosti dýchat přes roušku, v takovém případě pak ale rozhodně doporučíme domácí vycházky a cvičení, obojí při otevřených oknech a časově v délce opravdové vycházky, k zajištění alespoň minimální pohybové aktivity.

V případě dalších otázek se na nás neváhejte obrátit.
Přeji hezký den a pevné zdraví!
Lenka Josková