Prasklá stoupačka - kdo nese zodpovědnost?

Dotaz

Dobrý den, prosím o radu. Mojí mamince je 77 let. V noci nad ránem praskla hadička s horkou vodou ve stupačce jejího bytu. Byt je součástí sdružení spoluvlastníků. Škody byly napáchány hlavně v bytech pod maminkou i v jednom z výtahů paneláku.

Předseda spoluvlastníků chce přes pojišťovnu řešit pouze výtah a s ostatním nechce mít nic společného. Moje maminka nemá sjednané pojištění bytu.

Já si ale myslím, že technická stupačka je společná pro celý dům a závada byla technická a moje maminka nemůže nést za tuto věc odpovědnost.

Děkuji za zpětnou reakci.

Mgr. et Mgr. Tereza Brunerová

Dobrý den,  

snažila jsem se k Vašemu dotazu dohledat co nejvíce informací, protože nemám s touto oblastí práva konkrétní zkušenosti.

Věc se má tak, že za společný majetek zodpovídá SVJ (společenství vlastníků jednotek), za majetek příslušící k bytu jeho majitel. Obvykle je věc brána tak, že svislé stoupačky jsou společným majetkem, vše co už vede vodorovně k bytu je majetkem a zodpovědností majitele bytu. Jinde se udává, že toto rozhraní je u kohoutů na stoupačkách.

Z Vašeho dotazu nevím přesně, kde hadička praskla. Pokud až v bytě (vodorovná hadička nebo hadička za kohoutem stoupaček), měla by jít náhrada škody za Vaší maminkou. V opačném případě, jestliže maminka nikdy nebránila kontrolám stoupaček, které sdružení provádí, půjde škoda za sdružením.

Doporučuji se o této situaci poradit konkrétně s právníkem osobně. Nebo je možné vyzkoušet občanskou poradnu. Jejich seznam naleznete zde. Konzultace u nich je zdarma a je možná i konzultace telefonická. I tam by mohli mít s problematikou bydlení zkušenosti.

Držím palce,

Tereza Brunerová