Můžu po někom chtít finanční vyúčtování za léta, kdy pečoval o blízkého?

Dotaz

Dobrý den, pokládám dotaz za svou babičku, 96 let. Moje máma a teta jsou léta v konfliktu a moc nekomunikují (spor o majetek). Teta se posledních 7 let starala o babičku.

Toto léto byla babička kvůli pochroumání ramene odeslána z nemocnice do LDN.V LDN si potom babička zlomila nohu v krčku. Byla operována a od té doby je dle lékaře i nás "špatně orientovaná časem i místem". Svéprávnosti zbavená není, pokud vím. Teta už babičku zpět domů nechce. Je samozřejmě problém narychlo sehnat domov důchodců a v LDN pochopitelně nechtějí babičku déle nechávat.

Původně jsem navrhovala, že se celá rodina složíme na soukromý DD, kam by babička mohla okamžitě přejít. To bohužel narazilo na starý konflikt mezi mámou a tetou, moje máma už nechce nic platit, protože podle ní teta už dostala dost v minulosti a měla by babičce DD zaplatit. To ale zase odmítá teta. Babička měla poměrně vysoký důchod (aktuálně je to téměř 16.000 za měsíc) a teta na ní brala celých 7 let příspěvek na péči. Myslím, vzhledem k tomu, jak žila, že s nějakými úsporami už k tetě také přišla. (Navíc její byt přepsala na tetu, ta z něj má teď 7 let nájem. To ale asi se situací nesouvisí..)

Je mi jasné, že za 7 let péče si lze nárokovat všechno možné, babička ale byla docela soběstačná, měla běžné poměrně levné léky a žádné zvláštní pomůcky. Odlehčovací péče jednou za čas tvoří nejvyšší položku. Došla jsem k tomu, že babička by měla mít našetřeno.

O stavu babiččiných financí má ale informace jen teta, a ještě toto září mi říkala, že babička má vše na účtu a ona se toho nemůže dotknout, protože jsou to její peníze. Když jsem jí položila emailem nyní přímý dotaz, kolik peněz to je a zda by to šlo na domov důchodců použít, odpověděla, že ze všeho zbylo 120.000 Kč a je třeba odečíst ještě zhruba půlku na pohřeb.

Vnímám to tak, že babička má svoje finance, ale vlastně se k nim přes tetu nemůže dostat, vzhledem ke stavu ve kterém je. Finance by jí pomohly nás vídat častěji, mohla by zůstat v soukromém DD který je blíž k nám všem, jinak lékařka v LDN navrhuje odvoz do Poděbrad, což je z Prahy už docela daleko (teta bydlí na Praze východ). I pro nás by to bylo samozřejmě jednodušší, nemít ji tak daleko. Babičky stav je kolísavý, ale v dobré dni si se mnou docela pěkně povídá a pozná kdo jsem. Soukromá zařízení (některá) jsou schopná podat hydratační infuze, což v případě babičky (špatně polyká) se zdá být také plus, které by jí její peníze zajistily. Obě babiččiny dcery mají na to, aby jí soukromý DD zaplatily, ale protože je to pro ně "rukojmí" v jejich sporu, peníze z venku nepřijdou a ke svým se nedostane, pokud nějaké má.

Z pohledu zvenku to vypadá zvláštně – chtěla bych vyúčtování po tetě, která se o babičku 7 let starala. Nevím, jaké mezi nimi byly ústní dohody. Mně ale připadá, že si 7 let péče nechala babičkou velmi dobře zaplatit, ve skutečnosti by mělo babičce zbýt víc peněz.

Můžu po tetě chtít vyúčtování za ta léta, mohu se babiččiných financí domáhat soudně? Co mohu v této situaci dělat? Myslím, že svéprávnosti babička zbavená není, to by se asi moje máma dozvěděla během procesu zbavení svéprávnosti?

Mgr. et Mgr. Tereza Brunerová

Dobrý den,

situace Vaší babičky, kterou popisujete je poměrně komplikovaná. Pokusím se odpovědět na Vaše otázky, jak nejlépe umím. Nicméně je potřeba říct, že pro řešení situace samotné by bylo následně potřeba spojit s právníkem, který by Vám byl k dispozici během celého řešení problému.

Na druhou stranu chci říct, že je skvělé, že má babička v takové situaci Vás a Vy se snažíte udělat, co je ve Vašich silách proto, aby se babička měla co nejlépe.

Pokud jde o svéprávnost, té již nyní zbavit nelze. To znamená, že je možné ji pouze omezit. Soud v těchto případech stanoví co přesně a v jakém rozsahu je opatrovník oprávněn rozhodovat a vykonávat za opatrovaného. Velmi často se může jednat o omezení právě v oblasti financí, například, že opatrovník nakládá s částkami nad 10.000 Kč apod. Pokud by Vaší babičce byla omezena svéprávnost Vaše maminka by se o tom s největší pravděpodobností věděla, neboť soud hledá opatrovníka zpravidla jako první mezi potomky. Je ale možné, že Vaše babička měla sepsané tzv. předběžné prohlášení s uvedením opatrovníka. Pak by se mohlo stát, pokud by si babička v tomto případě přála za svého opatrovníka výslovně Vaši tetu, že by se o tom Vaše maminka nedozvěděla. Ale nemyslím si, že je to úplně pravděpodobné. Ověřit si případné omezení svéprávnosti můžete skrze evidenci obyvatel. Na Czechpointu nebo na místním úřadě obce s rozšířenou působností můžete požádat o výpis na danou osobu, Vaši babičku. Více najdete zde. Konkrétní zkušenost s tímto postupem ovšem nemám.

Jestliže Vaše babička není zbaveně svéprávnosti, nemůžete se Vy jejích finančních prostředků na tetě domáhat. Musela by se jich domáhat přímo babička. Pokud jí je ovšem teta nechce dát dobrovolně, bylo by nutné, aby babička tetu žalovala. To si nejsem jistá, zda by chtěla udělat. Často je v nás určitý stud, že bychom měly žalovat vlastní děti. Pokud by se babička pro žalobu rozhodla, je nutné počítat s tím, že soudní spor bude chvíli trvat a nebude úplně příjemný. Konkrétní žalobu by pak bylo potřeba sepsat s právníkem po vylíčení a posouzení celé situace. Pokud vím, vyúčtování příspěvku na péči by po tetě mohl chtít pouze úřad práce, který příspěvek přiznal, v rámci kontroly. Ale to moc často nenastává. Bylo by možné podat na příslušný úřad podnět k prošetření nakládání s financemi. Otázkou zůstává, co by to udělalo s atmosférou v rodině.

K tomu, co můžete v této situaci dělat Vy, mě napadá, že to nejdůležitější už děláte. Jste babičce oporou, a zároveň se snažíte na situaci dívat s nadhledem. Ideální by bylo, pokud by se podařilo rodinné setkání na neutrální půdě za přítomnosti někoho další, například mediátora. Ale nemyslím si, že by něco podobného, z toho co jste napsala, bylo   tuto chvíli možné.

Doporučuji obrátit se na právníka přímo, domluvit si s ním schůzku a předestřít celou situaci. Pokud byste měla zájem, můžu Vám dát kontakt na bezplatné poradny.

Hodně sil, myslím na Vás,

Tereza Brunerová